
Výpočet zahrnuje pouze tepelné ztráty povrchem: konvekci a sálání z pláště s vedením přes izolaci. Teplo odváděné párou je samostatná ztráta a není zahrnuto. Emisivita je 0,90 bez izolace a 0,85 na izolovaném povrchu. Náklady se počítají ze spotřeby paliva při účinnosti dodávky tepla 94 % a emisním faktoru 185 kg CO₂e na MWh paliva. Povrch se považuje za rovinnou plochu: tepelné mosty, upevnění, zakřivení kopule a mezery se neřeší samostatně.
Mladinový kotel udržuje obsah blízko bodu varu po celou dobu vaření. Za provozu má plášť přibližně 99 °C. Se vstupy výše je vypočtená povrchová ztráta 46,9 kW.
S Inzonex Modular Insulation na stejné ploše je vypočtená ztráta 2,5 kW, což znamená 94,7 % méně. Při 6 600 provozních hodinách ročně to znamená 293,2 MWh ušetřeného tepla.
Výpočet zahrnuje pouze tepelné ztráty povrchem. Teplo odváděné párou je samostatná ztráta a není zahrnuto. Model 3D představuje geometrii mladinového kotle; všech pět nádob se počítá se stejnou výchozí plochou, každá při vlastní povrchové teplotě.
| Na nádobu | Bez izolace | S izolací |
|---|---|---|
| Tepelná ztráta povrchem | 46,9 kW | 2,5 kW |
| Povrchová teplota | 99 °C | 25,0 °C |
| Ušetřené teplo / rok | — | 293,2 MWh |
| Palivový ekvivalent / rok | — | 311,9 MWh |
q = h(Ts − Ta) + εσ[(Ts+273.15)⁴ − (Ta+273.15)⁴], s h = 5.7 + 3.8v W/m²K. Vodivost se bere jako λ = 0.031 + 0.000188 × střední teplota vrstvy, W/mK, vyhodnocená při vypočtené střední teplotě vrstvy. Certifikované křivky λ se mezi produkty liší.
S 50 mm minerální vlny je vypočtená teplota vnějšího povrchu 25,0 °C. Návrhový cíl pro povrchy, vedle kterých lidé pracují, je 45 °C. Vypočtené teplo uvolňované do varny klesá z 46,9 kW na 2,5 kW.
Vstupy: 50 mm minerální vlny, vzduch 20 °C při 0,5 m/s, emisivita 0,90 bez izolace a 0,85 na izolovaném povrchu, neizolovaný povrch 99 °C. Plochu, teplotu a hodiny lze upravit v kalkulátoru výše.
| Vstupy výpočtu | Hodnota |
|---|---|
| Tloušťka izolace | 50 mm |
| Okolní vzduch | 20 °C |
| Rychlost vzduchu | 0,5 m/s |
| Emisivita, bez izolace / s izolací | 0,90 / 0,85 |
| Provozní hodiny | 6 600 h/rok |
Izolace se vyrábí v oddělených sekcích kolem průlezu, přístrojů a připojení komína. Každou sekci lze samostatně sejmout kvůli kontrole nebo údržbě a poté znovu namontovat. Odvětrání, bezpečnostní zařízení a požadované odstupy zůstávají volné.
Tento výpočet nezahrnuje úsporu času potřebného k přístupu.
| Zůstává přístupné | Jak |
|---|---|
| Průlez | vlastní sekci |
| Přístroje | vlastní sekci |
| Připojení komína | vlastní sekci |
| Odvětrání a bezpečnostní zařízení | bez překážek |
Referenční příklad: jedna nádoba, 39 m², neizolovaný povrch 99 °C, 6 600 provozních hodin ročně. Ušetřené teplo je oceněno na £15 598 ročně při ceně paliva £50/MWh a zabrání emisím 57,7 t CO₂e.
Zemní plyn za £50/MWh, účinnost dodávky tepla 94 % a 185 kg CO₂e na MWh paliva. Zadejte plochu, teplotu, provozní hodiny a cenu paliva vašeho provozu pro přepočet výsledků.
| Ročně | Referenční příklad |
|---|---|
| Odhad úspory nákladů na energii | £15 598 |
| Ušetřené teplo | 293,2 MWh |
| Palivový ekvivalent | 311,9 MWh |
| Zamezené emise | 57,7 t CO₂e |
Povrch se považuje za rovinnou plochu: tepelné mosty, upevnění, zakřivení kopule a mezery se neřeší samostatně.
Tento kalkulátor zahrnuje teplo ztracené povrchem nádoby, nikoli teplo odváděné párou. Výchozí teplota 99 °C je předpoklad povrchové teploty. Zadejte naměřenou teplotu kovu a ponechte výstup páry volný.
Pro každý metr čtvereční se tepelná ztráta bez izolace skládá z konvekce a sálání: q = h(Ts − Ta) + εσ[(Ts + 273.15)⁴ − (Ta + 273.15)⁴]. Součinitel konvekce se odhaduje jako h = 5.7 + 3.8v W/m²K, kde v je rychlost vzduchu v m/s. Výpočet izolace vyrovnává vedení tepla vrstvou s teplem uvolňovaným z jejího vnějšího povrchu. Tepelná vodivost se přibližuje jako λ = 0.031 + 0.000188 × střední teplota vrstvy, ve W/mK. Tato křivka je předpoklad; ověřte ji podle certifikovaných údajů zvolené izolace. Ušetřené teplo za rok = (kW bez izolace − kW s izolací) × provozní hodiny ÷ 1 000. Výpočet používá přiblížení rovinné plochy a samostatně neřeší tepelné mosty, upevnění, zakřivení kopule, mezery ani změny teplot během várky. Pro odhad projektu ověřte pokrytí, teploty a vlastnosti materiálů.
Ne. Ušetřené teplo je energie, která se již neztrácí modelovaným povrchem. U tepla dodávaného spalováním paliva se palivový ekvivalent určí vydělením tohoto tepla účinností dodávky tepla. Předpokládá se přitom, že regulace odpovídajícím způsobem sníží vstup energie. Samotná jmenovitá účinnost kotle nemusí zahrnovat ztráty v rozvodu páry. Pro účinnost, cenu a emisní faktor používejte jednotně výhřevnost nebo spalné teplo. Odhad nezahrnuje odpařování, ztráty ve spalinách, vyšší výkon várky ani naměřené změny spotřeby hořáku.
Ne. Šest úhlů kamery jsou návrhové vizualizace pro srovnání neizolovaného kovu s izolací Inzonex s povrchem PTFE nebo silikonem. Změnou vstupů se aktualizuje výpočet, nikoli vizualizace. Rozměry a povrchové teploty ověřte při prohlídce provozu.
Ověřte plochu, povrchovou úpravu, naměřené teploty, provozní hodiny a požadavky na přístup. Pro návratnost použijte svou cenu energie a nabídku včetně montáže. Výpočet zahrnuje pouze tepelné ztráty povrchem; nezahrnuje úspory údržby ani změny životnosti zařízení či teploty místnosti. Hodnota 45 °C na vnějším povrchu je návrhový cíl, nikoli univerzální záruka bezpečného dotyku. Skutečné podmínky kontaktu, spoje a odkryté části vyžadují kontrolu v konkrétním provozu.