Ana sayfa / Avrupa / İspanya / VERTEDERO DEL GARRAF

VERTEDERO DEL GARRAF

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: atık. Konum: Catalonia, İspanya. Koordinatlar: 41.3888, 2.159.

atıkCataloniaİspanyaCO₂ ölçülmüş

VERTEDERO DEL GARRAF — 12.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: atık. Konum: Catalonia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA COG. RENOV.S.A. Y CLP ENVIROGAS. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 17k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #719. sıradadır. Ölçülen 10,023 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 2.3k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

12.4MW kurulu kapasite
17,069enerji sağlanan hane (tahmini)
10,023t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1008026.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisVERTEDERO DEL GARRAF WRI
Ülkeİspanya · Catalonia WRI
Koordinatlar41.3888, 2.159 WRI
Yakıtatık WRI
MW kurulu kapasite12.4 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiENDESA COG. RENOV.S.A. Y CLP ENVIROGAS WRI
CO₂ emisyonları10,023 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#719 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#18 / 18 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.76× · 16.4 MW · n=18 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri17,069 hesaplandı
İklim15.6°C · HDD 1,387 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

12.4 MW'de, VERTEDERO DEL GARRAF İspanya'daki atık santrallarının medyanı altında 16.4 MW'dedir. Atıktan enerjiye santralları, elektrik ve ısı üretmek üzere belediye katı atığını yakarlar, depo hacmini azaltırken kalıntı atıktan enerji geri kazanırlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

10,023 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

2.3kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
1.3kevlerin yıllık enerji tüketimi
167kabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

İspanya'deki en büyük atık santralleriyle kapasite karşılaştırması

Zabalgarbi power station: 96 MW96Zabalgarbi…FUENTE ALAMO III: 75 MW75FUENTE ALA…GRUPO TURBO-GENERADOR 2 TIRME-SON REUS: 75 MW75GRUPO TURB…Son Reus incineration power station: 73 MW73Son Reus i…Sogama power station: 72 MW72Sogama pow…PROCESOS ECOLOGICOS CARMONA 1: 45 MW45PROCESOS E…LA ALJORRA-CARTAGENA: 27 MW27LA ALJORRA…OLEXTRA: 17 MW17OLEXTRA

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA COG. RENOV.S.A. Y CLP ENVIROGAS.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: atık. Bu tesis kentsel veya endüstriyel atıkları yakarak enerji geri kazanır. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 41.4°N.

15.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,387ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
514soğutma derece-günleri (baz 18°C)
86 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 9 °CJF: 10 °CFM: 11 °CMA: 13 °CAM: 17 °CMJ: 20 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 21 °CSO: 17 °CON: 12 °CND: 10 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %44 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 32/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
15.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
18 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 18 atık enerji santrali arasında kapasiteye göre #18. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 18 atık enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 628 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.3888, 2.159 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

VERTEDERO DEL GARRAF ne tür bir santraldir?

VERTEDERO DEL GARRAF — 12.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: atık. Konum: Catalonia, İspanya.

VERTEDERO DEL GARRAF kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 17,069 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

VERTEDERO DEL GARRAF için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde VERTEDERO DEL GARRAF için belirtilen sahip: ENDESA COG. RENOV.S.A. Y CLP ENVIROGAS.

VERTEDERO DEL GARRAF ne kadar CO₂ salar?

VERTEDERO DEL GARRAF yılda yaklaşık 10,023 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.