Ana sayfa / Avrupa / İspanya / BESOS GRUPO 5

BESOS GRUPO 5

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Catalonia, İspanya. Koordinatlar: 41.4196, 2.2294.

gazCataloniaİspanyaCCGT · HRSGCO₂ ölçülmüş

BESOS GRUPO 5 — 1,670.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Catalonia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. 1,360 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 389k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #4. sıradadır. 2010 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 16 yaşındadır — görece modern. Ölçülen 804,593 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 188k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, İspanya elektriğinin yaklaşık %21.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

1,670.8MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
1,360GWh raporlanan / yıl
388,657enerji sağlanan hane
804,593t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2010devreye alma (~16 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006249.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisBESOS GRUPO 5 WRI
Ülkeİspanya · Catalonia WRI
Koordinatlar41.4196, 2.2294 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite1,670.8 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiENDESA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma2010 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
GWh raporlanan / yıl1,360 GWh·a⁻¹ WRI
CO₂ emisyonları804,593 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#4 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1 / 95 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite30.94× · 54 MW · n=95 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri388,657 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim15.6°C · HDD 1,387 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,670.8 MW'de, BESOS GRUPO 5 İspanya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 54 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

804,593 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

188kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
108kevlerin yıllık enerji tüketimi
13 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 744 GWh20152016: 666 GWh20162017: 1,360 GWh20171k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 41.4°N.

15.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,387ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
514soğutma derece-günleri (baz 18°C)
86 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 9 °CJF: 10 °CFM: 11 °CMA: 13 °CAM: 17 °CMJ: 20 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 21 °CSO: 17 °CON: 12 °CND: 10 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %44 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 32/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
15.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
18 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 95 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #1. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 95 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 32,018 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.4196, 2.2294 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

BESOS GRUPO 5 ne tür bir santraldir?

BESOS GRUPO 5 — 1,670.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Catalonia, İspanya, 2010 yılında devreye alındı.

BESOS GRUPO 5 ne kadar elektrik üretir?

BESOS GRUPO 5 yılda yaklaşık 1,360 GWh elektrik üretir.

BESOS GRUPO 5 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 388,657 haneye yetecek düzeydedir.

BESOS GRUPO 5 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde BESOS GRUPO 5 için belirtilen sahip: ENDESA GENERACION S.A..

BESOS GRUPO 5 ne kadar CO₂ salar?

BESOS GRUPO 5 yılda yaklaşık 804,593 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.