Ana sayfa / Avrupa / İspanya / PUERTO DE BARCELONA GRUPO 2

PUERTO DE BARCELONA GRUPO 2

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Catalonia, İspanya. Koordinatlar: 41.3366, 2.1594.

gazCataloniaİspanyaCCGT · HRSGCO₂ model edilmiş

PUERTO DE BARCELONA GRUPO 2 — 866.3 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Catalonia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: GAS NATURAL FENOSA GENERACION S.L.U.. 1,720 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 491k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #26. sıradadır. 2010 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 16 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 335,419 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 78k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, İspanya elektriğinin yaklaşık %21.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

866.3MW kurulu kapasite
2HRSG ünite(leri)
1,720GWh raporlanan / yıl
491,485enerji sağlanan hane
335,419t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2010devreye alma (~16 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1007821.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisPUERTO DE BARCELONA GRUPO 2 WRI
Ülkeİspanya · Catalonia WRI
Koordinatlar41.3366, 2.1594 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite866.3 MW GEM · 2026 · L100000400701; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiGAS NATURAL FENOSA GENERACION S.L.U. WRI
Devreye alınma2010 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
GWh raporlanan / yıl1,720 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları335,419 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#26 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#9 / 95 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite16.04× · 54 MW · n=95 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri491,485 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim15.4°C · HDD 1,439 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 39/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400701; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

866.3 MW'de, PUERTO DE BARCELONA GRUPO 2 İspanya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 54 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~335,419 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

78kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
45kevlerin yıllık enerji tüketimi
5.6 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 2,310 GWh20152016: 1,983 GWh20162017: 1,720 GWh20172k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 41.3°N.

15.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,439ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
489soğutma derece-günleri (baz 18°C)
127 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 8 °CJF: 10 °CFM: 11 °CMA: 13 °CAM: 16 °CMJ: 20 °CJJ: 23 °CJA: 24 °CAS: 21 °CSO: 17 °CON: 12 °CND: 9 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %41 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 33/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
39/100çevresel şiddet endeksi
15.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
18 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 95 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #9. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 95 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 32,018 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.3366, 2.1594 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

PUERTO DE BARCELONA GRUPO 2 ne tür bir santraldir?

PUERTO DE BARCELONA GRUPO 2 — 866.3 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Catalonia, İspanya, 2010 yılında devreye alındı.

PUERTO DE BARCELONA GRUPO 2 ne kadar elektrik üretir?

PUERTO DE BARCELONA GRUPO 2 yılda yaklaşık 1,720 GWh elektrik üretir.

PUERTO DE BARCELONA GRUPO 2 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 491,485 haneye yetecek düzeydedir.

PUERTO DE BARCELONA GRUPO 2 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde PUERTO DE BARCELONA GRUPO 2 için belirtilen sahip: GAS NATURAL FENOSA GENERACION S.L.U..

PUERTO DE BARCELONA GRUPO 2 ne kadar CO₂ salar?

PUERTO DE BARCELONA GRUPO 2 için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 335,419 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.