Ana sayfa / Asya / Türkiye / Çatalağzı power station

Çatalağzı power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Türkiye. Koordinatlar: 41.517402, 31.900198.

kömürTürkiyekritik altı buhar koşulları

Çatalağzı power station — 974 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Türkiye. Verilerde belirtilen sahibi: Çates Elektrik Üretim AŞ [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.2 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Türkiye'deki 500 enerji santrali arasında #90. sıradadır. 1989 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 37 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, kömür, Türkiye elektriğinin yaklaşık %34.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 475 gCO₂/kWh (%43.3 düşük karbonlu) (2025).

974MW kurulu kapasite
1,218,891enerji sağlanan hane (tahmini)
1989devreye alma (~37 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GEM_coa_catalagz_trkiy.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisÇatalağzı power station GEM-coal
ÜlkeTürkiye · GEM-coal
Koordinatlar41.517402, 31.900198 GEM-coal
Yakıtkömür GEM-coal
MW kurulu kapasite974 MW GEM · 2026 · L100000103718; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiÇates Elektrik Üretim AŞ [100%] GEM-coal
Devreye alınma1989 GEM-coal
Teknolojikritik altı buhar koşulları GEM-coal

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları4,266,120 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#90 / 500 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#68 / 184 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.55× · 630 MW · n=184 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,218,891 hesaplandı
İklim12.0°C · HDD 2,314 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 37/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Çatalağzı power station için 314 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000103718; yakıt: GEM GCPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

974 MW'de, Çatalağzı power station Türkiye'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 630 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Türkiye'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Afşin Elbistan Termik Santrali: 2,795 MW3kAfşin Elbi…ZETES power stations: 2,790 MW3kZETES powe…ZETES power stations: 2,790 MW3kZETES powe…Afşin-Elbistan power stations: 2,460 MW2kAfşin-Elbi…Zonguldak Eren (ZETES): 2,090 MW2kZonguldak …İskenderun power station: 2,000 MW2kİskenderun…Karapinar Konya Şeker power station: 2,000 MW2kKarapinar …METES power station: 2,000 MW2kMETES powe…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Çates Elektrik Üretim AŞ [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 41.5°N.

12.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,314ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
141soğutma derece-günleri (baz 18°C)
402 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 4 °CJF: 4 °CFM: 6 °CMA: 11 °CAM: 14 °CMJ: 18 °CJJ: 20 °CJA: 20 °CAS: 17 °CSO: 14 °CON: 9 °CND: 6 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %6 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 48/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
37/100çevresel şiddet endeksi
16.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
31 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Türkiye'deki 184 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #68. en büyüğü.

Türkiye'de bu veri setinde 184 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 140,372 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.517402, 31.900198 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Çatalağzı power station ne tür bir santraldir?

Çatalağzı power station — 974 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Türkiye, 1989 yılında devreye alındı.

Çatalağzı power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,218,891 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Çatalağzı power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Çatalağzı power station için belirtilen sahip: Çates Elektrik Üretim AŞ [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.