Ana sayfa / Asya / Türkiye / Çatalağzı-B power station

Çatalağzı-B power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Zonguldak, Türkiye. Koordinatlar: 41.5174, 31.9002.

kömürZonguldakTürkiyeCO₂ model edilmiş

Çatalağzı-B power station — 314 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Zonguldak, Türkiye. Verilerde belirtilen sahibi: Bereket Enerji. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 393k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Türkiye'deki 500 enerji santrali arasında #198. sıradadır. Model edilmiş yıllık emisyonları 1,863,200 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 434k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Türkiye elektriğinin yaklaşık %34.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 475 gCO₂/kWh (%43.3 düşük karbonlu) (2025).

314MW kurulu kapasite
392,948enerji sağlanan hane (tahmini)
1,863,200t CO₂ / yıl (Climate TRACE)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1018718.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisÇatalağzı-B power station WRI
ÜlkeTürkiye · Zonguldak WRI
Koordinatlar41.5174, 31.9002 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite314 MW GEM · 2026 · L100000103718; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiBereket Enerji WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları1,863,200 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#198 / 500 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#131 / 184 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.50× · 630 MW · n=184 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri392,948 hesaplandı
İklim12.0°C · HDD 2,314 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 37/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000103718; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

314 MW'de, Çatalağzı-B power station Türkiye'daki kömür santrallarının medyanı altında 630 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~1,863,200 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

434kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
250kevlerin yıllık enerji tüketimi
31 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Türkiye'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Afşin Elbistan Termik Santrali: 2,795 MW3kAfşin Elbi…ZETES power stations: 2,790 MW3kZETES powe…ZETES power stations: 2,790 MW3kZETES powe…Afşin-Elbistan power stations: 2,460 MW2kAfşin-Elbi…Zonguldak Eren (ZETES): 2,090 MW2kZonguldak …İskenderun power station: 2,000 MW2kİskenderun…Karapinar Konya Şeker power station: 2,000 MW2kKarapinar …METES power station: 2,000 MW2kMETES powe…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Bereket Enerji.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 41.5°N.

12.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,314ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
141soğutma derece-günleri (baz 18°C)
402 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 4 °CJF: 4 °CFM: 6 °CMA: 11 °CAM: 14 °CMJ: 18 °CJJ: 20 °CJA: 20 °CAS: 17 °CSO: 14 °CON: 9 °CND: 6 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %6 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 48/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
37/100çevresel şiddet endeksi
16.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
31 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Türkiye'deki 184 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #131. en büyüğü.

Türkiye'de bu veri setinde 184 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 140,372 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.5174, 31.9002 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Çatalağzı-B power station ne tür bir santraldir?

Çatalağzı-B power station — 314 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Zonguldak, Türkiye.

Çatalağzı-B power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 392,948 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Çatalağzı-B power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Çatalağzı-B power station için belirtilen sahip: Bereket Enerji.

Çatalağzı-B power station ne kadar CO₂ salar?

Çatalağzı-B power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 1,863,200 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.