Ana sayfa / Asya / Çin / Zheneng Zhenhai United power station

Zheneng Zhenhai United power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Zhejiang Sheng, Çin. Koordinatlar: 29.9438, 121.684.

gazZhejiang ShengÇinCCGT · HRSGCO₂ model edilmiş

Zheneng Zhenhai United power station — 344 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Zhejiang Sheng, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Zhejiang Zheneng Zhenhai United Power Generation Co Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 387k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #1834. sıradadır. 1999 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 27 yaşındadır — köklü bir tesis. Model edilmiş yıllık emisyonları 556,530 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 130k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Çin elektriğinin yaklaşık %3.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

344MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
387,442enerji sağlanan hane (tahmini)
556,530t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
1999devreye alma (~27 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-3185.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisZheneng Zhenhai United power station Climate TRACE
ÜlkeÇin · Zhejiang Sheng Climate TRACE
Koordinatlar29.9438, 121.684 Climate TRACE
Yakıtgaz Climate TRACE
MW kurulu kapasite344 MW GEM · 2026 · L100000405852; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiZhejiang Zheneng Zhenhai United Power Generation Co Ltd Climate TRACE
Devreye alınma1999 Climate TRACE
TeknolojiCCGT · HRSG Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları556,530 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#1834 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#283 / 595 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.21× · 283.5 MW · n=595 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri387,442 hesaplandı
İklim16.8°C · HDD 1,493 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 43/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite, kaynakla doğrulanmış 2026 kapasite iddiasıdır: 344 MW, Zheneng Zhenhai United power station.

GEM · 2026 · işletmedeki santral kapasitesi

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000405852; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

344 MW'de, Zheneng Zhenhai United power station Çin'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 283.5 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~556,530 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

130kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
75kevlerin yıllık enerji tüketimi
9.3 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Çin'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Datang Wushi power station: 3,900 MW4kDatang Wus…Jingneng Beihai power station: 3,200 MW3kJingneng B…Jiangsu Rudong Combined Cycle Gas Turbine power station: 3,120 MW3kJiangsu Ru…Wenzhou Dongtou power station: 3,120 MW3kWenzhou Do…Guanghai Bay power station: 2,900 MW3kGuanghai B…Chongqing Changshou power station: 2,800 MW3kChongqing …Chongqing Tongliang power station: 2,800 MW3kChongqing …Sichuan Deyang Zhongjiang power station: 2,800 MW3kSichuan De…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Zhejiang Zheneng Zhenhai United Power Generation Co Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 29.9°N.

16.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,493ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,080soğutma derece-günleri (baz 18°C)
35 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 5 °CJF: 6 °CFM: 10 °CMA: 15 °CAM: 20 °CMJ: 24 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 24 °CSO: 19 °CON: 14 °CND: 8 °CD28 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %39 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 34/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %1 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
43/100çevresel şiddet endeksi
22.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
64 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 595 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #283. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 595 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 333,508 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 29.9438, 121.684 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Zheneng Zhenhai United power station ne tür bir santraldir?

Zheneng Zhenhai United power station — 344 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Zhejiang Sheng, Çin, 1999 yılında devreye alındı.

Zheneng Zhenhai United power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 387,442 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Zheneng Zhenhai United power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Zheneng Zhenhai United power station için belirtilen sahip: Zhejiang Zheneng Zhenhai United Power Generation Co Ltd.

Zheneng Zhenhai United power station ne kadar CO₂ salar?

Zheneng Zhenhai United power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 556,530 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.