Yallourn

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Victoria, Avustralya. Koordinatlar: -38.177, 146.3428.

kömürVictoriaAvustralyakritik altı buhar koşullarıCO₂ model edilmiş

Yallourn — 1,480 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Victoria, Avustralya. Verilerde belirtilen sahibi: TRUenergy. 10,239 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 2.9 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Avustralya'deki 536 enerji santrali arasında #8. sıradadır. 1973 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 53 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Model edilmiş yıllık emisyonları 8,292,900 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 1.9 milyon otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Avustralya elektriğinin yaklaşık %42.7'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%38.6 düşük karbonlu) (2025).

1,480MW kurulu kapasite
10,239GWh raporlanan / yıl
2,925,400enerji sağlanan hane
8,292,900t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
1973devreye alma (~53 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id AUS0000100.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisYallourn WRI
ÜlkeAvustralya · Victoria WRI
Koordinatlar-38.177, 146.3428 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite1,480 MW GEM · 2026 · L100000100037; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiTRUenergy WRI
Devreye alınma1973 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl10,239 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları8,292,900 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#8 / 536 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#7 / 38 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.11× · 700 MW · n=38 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,925,400 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim13.9°C · HDD 1,572 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 32/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000100037; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,480 MW'de, Yallourn Avustralya'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 700 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~8,292,900 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

1.9 milyonbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
1.1 milyonevlerin yıllık enerji tüketimi
138 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2013: 8,337 GWh20132014: 8,679 GWh20142015: 11,254 GWh20152016: 11,588 GWh20162017: 11,474 GWh20172018: 10,239 GWh201812k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: TRUenergy. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 38.2°S.

13.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,572ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
79soğutma derece-günleri (baz 18°C)
85 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 19 °CJF: 20 °CFM: 18 °CMA: 15 °CAM: 12 °CMJ: 9 °CJJ: 9 °CJA: 10 °CAS: 11 °CSO: 13 °CON: 15 °CND: 17 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %36 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 35/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
32/100çevresel şiddet endeksi
11.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
68 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avustralya'deki 38 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #7. en büyüğü.

Avustralya'de bu veri setinde 38 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 32,918 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından -38.177, 146.3428 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Yallourn ne tür bir santraldir?

Yallourn — 1,480 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Victoria, Avustralya, 1973 yılında devreye alındı.

Yallourn ne kadar elektrik üretir?

Yallourn yılda yaklaşık 10,239 GWh elektrik üretir.

Yallourn kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,925,400 haneye yetecek düzeydedir.

Yallourn için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Yallourn için belirtilen sahip: TRUenergy.

Yallourn ne kadar CO₂ salar?

Yallourn için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 8,292,900 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.