Ana sayfa / Okyanusya / Avustralya / Jeeralang B

Jeeralang B

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Victoria, Avustralya. Koordinatlar: -38.2746, 146.4249.

gazVictoriaAvustralyaCO₂ model edilmiş

Jeeralang B — 228 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Victoria, Avustralya. Verilerde belirtilen sahibi: Industry Funds Management Nominees Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 257k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Avustralya'deki 536 enerji santrali arasında #93. sıradadır. Model edilmiş yıllık emisyonları 35,684 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 8.3k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Avustralya elektriğinin yaklaşık %16.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%38.6 düşük karbonlu) (2025).

228MW kurulu kapasite
256,793enerji sağlanan hane (tahmini)
35,684t CO₂ / yıl (Climate TRACE)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id AUS0000089.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisJeeralang B WRI
ÜlkeAvustralya · Victoria WRI
Koordinatlar-38.2746, 146.4249 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite228 MW GEM · 2026 · L100000405114; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiIndustry Funds Management Nominees Ltd WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları35,684 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#93 / 536 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#47 / 163 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.15× · 106 MW · n=163 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri256,793 hesaplandı
İklim12.1°C · HDD 2,166 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 29/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000405114; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

228 MW'de, Jeeralang B Avustralya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 106 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~35,684 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

8.3kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
4.8kevlerin yıllık enerji tüketimi
595kabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Avustralya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Tomago Aluminium Smelter: 810 MW810Tomago Alu…Torrens Island B: 800 MW800Torrens Is…Marulan power station: 800 MW800Marulan po…Tallawarra: 796 MW796TallawarraKerrawary Power Station: 770 MW770Kerrawary …Callide Gas Peaker Power Plant: 750 MW750Callide Ga…Colongra: 724 MW724ColongraUranquinty: 664 MW664Uranquinty

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Industry Funds Management Nominees Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 38.3°S.

12.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,166ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
362 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 17 °CJF: 17 °CFM: 16 °CMA: 13 °CAM: 10 °CMJ: 8 °CJJ: 7 °CJA: 8 °CAS: 9 °CSO: 11 °CON: 13 °CND: 15 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %12 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 45/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
29/100çevresel şiddet endeksi
10.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
62 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avustralya'deki 163 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #47. en büyüğü.

Avustralya'de bu veri setinde 163 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 29,942 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından -38.2746, 146.4249 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Jeeralang B ne tür bir santraldir?

Jeeralang B — 228 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Victoria, Avustralya.

Jeeralang B kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 256,793 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Jeeralang B için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Jeeralang B için belirtilen sahip: Industry Funds Management Nominees Ltd.

Jeeralang B ne kadar CO₂ salar?

Jeeralang B için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 35,684 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.