Ana sayfa / Avrupa / İtalya / VALPELLINE

VALPELLINE

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Aosta Valley, İtalya. Koordinatlar: 45.8249, 7.3255.

hidroelektrikAosta Valleyİtalyabarajlı hidroelektrik

VALPELLINE — 130 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Aosta Valley, İtalya. Verilerde belirtilen sahibi: CVA SpA [100%]. 279 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 80k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İtalya'deki 489 enerji santrali arasında #141. sıradadır. 1951 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 75 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İtalya elektriğinin yaklaşık %15.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 285 gCO₂/kWh (%48.8 düşük karbonlu) (2025).

130MW kurulu kapasite
279GWh raporlanan / yıl
79,742enerji sağlanan hane
1951devreye alma (~75 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002979.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisVALPELLINE WRI
Ülkeİtalya · Aosta Valley WRI
Koordinatlar45.8249, 7.3255 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite130 MW GEM · 2026 · L100000602238; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiCVA SpA [100%] WRI
Devreye alınma1951 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl279 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#141 / 489 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#31 / 58 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.98× · 132 MW · n=58 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri79,742 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim4.5°C · HDD 4,901 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 17/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000602238; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

130 MW'de, VALPELLINE İtalya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı yaklaşık 132 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 390 GWh20152016: 324 GWh20162017: 279 GWh2017390 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: CVA SpA [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: tundra (Köppen ET). Enlem: 45.8°N.

4.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
4,901ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,701 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -3 °CJF: -2 °CFM: 0 °CMA: 2 °CAM: 7 °CMJ: 10 °CJJ: 13 °CJA: 14 °CAS: 10 °CSO: 6 °CON: 1 °CND: -2 °CD14 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %99 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 93/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni ısıl çevrimler.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
17/100çevresel şiddet endeksi
16.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
207 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İtalya'deki 58 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #31. en büyüğü.

İtalya'de bu veri setinde 58 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 13,593 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 45.8249, 7.3255 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

VALPELLINE ne tür bir santraldir?

VALPELLINE — 130 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Aosta Valley, İtalya, 1951 yılında devreye alındı.

VALPELLINE ne kadar elektrik üretir?

VALPELLINE yılda yaklaşık 279 GWh elektrik üretir.

VALPELLINE kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 79,742 haneye yetecek düzeydedir.

VALPELLINE için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde VALPELLINE için belirtilen sahip: CVA SpA [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.