AVISE

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Aosta Valley, İtalya. Koordinatlar: 45.7089, 7.1399.

hidroelektrikAosta Valleyİtalyanehir tipi hidroelektrik

AVISE — 126.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Aosta Valley, İtalya. Verilerde belirtilen sahibi: CVA SpA [100%]. 258 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 74k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İtalya'deki 489 enerji santrali arasında #142. sıradadır. 1959 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 67 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İtalya elektriğinin yaklaşık %15.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 285 gCO₂/kWh (%48.8 düşük karbonlu) (2025).

126.5MW kurulu kapasite
258GWh raporlanan / yıl
73,571enerji sağlanan hane
1959devreye alma (~67 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002850.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisAVISE WRI
Ülkeİtalya · Aosta Valley WRI
Koordinatlar45.7089, 7.1399 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite126.5 MW GEM · 2026 · L100000602192; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiCVA SpA [100%] WRI
Devreye alınma1959 WRI
Teknolojinehir tipi hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl258 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#142 / 489 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#32 / 58 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.96× · 132 MW · n=58 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri73,571 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim-0.2°C · HDD 6,640 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 16/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000602192; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

126.5 MW'de, AVISE İtalya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı yaklaşık 132 MW'dedir. Teknik olarak nehir tipi hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 288 GWh20152016: 288 GWh20162017: 258 GWh2017288 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: CVA SpA [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: tundra (Köppen ET). Enlem: 45.7°N.

-0.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
6,640ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
2,491 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -7 °CJF: -7 °CFM: -6 °CMA: -4 °CAM: 1 °CMJ: 4 °CJJ: 8 °CJA: 9 °CAS: 6 °CSO: 2 °CON: -3 °CND: -6 °CD9 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %170 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 99/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni ısıl çevrimler.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
16/100çevresel şiddet endeksi
15.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
205 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İtalya'deki 58 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #32. en büyüğü.

İtalya'de bu veri setinde 58 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 13,593 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

  • VALPELLINE · hidroelektrik · 130 MW · Aosta Valley
  • Sainte-Foy-Tarentaise · hidroelektrik · 6.2 MW · Rhone-Alpes
  • Villaroger · hidroelektrik · 9.3 MW · Rhone-Alpes
  • MALGOVERT · hidroelektrik · 297 MW · Rhone-Alpes
  • ROSONE · hidroelektrik · 135 MW · Piedmont
  • Landry · hidroelektrik · 4.31 MW · Rhone-Alpes

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 45.7089, 7.1399 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

AVISE ne tür bir santraldir?

AVISE — 126.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Aosta Valley, İtalya, 1959 yılında devreye alındı.

AVISE ne kadar elektrik üretir?

AVISE yılda yaklaşık 258 GWh elektrik üretir.

AVISE kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 73,571 haneye yetecek düzeydedir.

AVISE için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde AVISE için belirtilen sahip: CVA SpA [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.