Ana sayfa / Okyanusya / Avustralya / Vales Point B

Vales Point B

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: New South Wales, Avustralya. Koordinatlar: -33.1607, 151.5431.

kömürNew South WalesAvustralyaCO₂ model edilmiş

Vales Point B — 1,320 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: New South Wales, Avustralya. Verilerde belirtilen sahibi: Delta Electricity. 8,063 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 2.3 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Avustralya'deki 536 enerji santrali arasında #13. sıradadır. Model edilmiş yıllık emisyonları 6,455,300 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 1.5 milyon otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Avustralya elektriğinin yaklaşık %42.7'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%38.6 düşük karbonlu) (2025).

1,320MW kurulu kapasite
8,063GWh raporlanan / yıl
2,303,628enerji sağlanan hane
6,455,300t CO₂ / yıl (Climate TRACE)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id AUS0000295.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisVales Point B WRI
ÜlkeAvustralya · New South Wales WRI
Koordinatlar-33.1607, 151.5431 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite1,320 MW GEM · 2026 · L100000100010; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiDelta Electricity WRI
GWh raporlanan / yıl8,063 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları6,455,300 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#13 / 536 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#12 / 38 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.89× · 700 MW · n=38 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,303,628 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim17.9°C · HDD 607 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 42/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000100010; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,320 MW'de, Vales Point B Avustralya'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 700 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~6,455,300 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

1.5 milyonbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
866kevlerin yıllık enerji tüketimi
108 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2013: 7,526 GWh20132014: 6,814 GWh20142015: 6,937 GWh20152016: 7,703 GWh20162017: 8,131 GWh20172018: 8,063 GWh20188k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Delta Electricity. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 33.2°S.

17.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
607ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
544soğutma derece-günleri (baz 18°C)
20 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 22 °CJF: 23 °CFM: 21 °CMA: 19 °CAM: 16 °CMJ: 13 °CJJ: 12 °CJA: 13 °CAS: 15 °CSO: 18 °CON: 19 °CND: 22 °CD23 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %75 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 22/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
42/100çevresel şiddet endeksi
10.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
40 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avustralya'deki 38 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #12. en büyüğü.

Avustralya'de bu veri setinde 38 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 32,918 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından -33.1607, 151.5431 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Vales Point B ne tür bir santraldir?

Vales Point B — 1,320 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: New South Wales, Avustralya.

Vales Point B ne kadar elektrik üretir?

Vales Point B yılda yaklaşık 8,063 GWh elektrik üretir.

Vales Point B kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,303,628 haneye yetecek düzeydedir.

Vales Point B için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Vales Point B için belirtilen sahip: Delta Electricity.

Vales Point B ne kadar CO₂ salar?

Vales Point B için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 6,455,300 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.