Ana sayfa / Avrupa / Fransa / Vaires power station

Vaires power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Seine-et-Marne, Fransa. Koordinatlar: 48.873643, 2.655851.

petrolSeine-et-MarneFransaCCGT · HRSGCO₂ ölçülmüş

Vaires power station — 600 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Seine-et-Marne, Fransa. Verilerde belirtilen sahibi: Electricité de France SA [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 451k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Fransa'deki 2,216 enerji santrali arasında #35. sıradadır. 2008 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 18 yaşındadır — görece modern. Ölçülen 99,955 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 23k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, petrol, Fransa elektriğinin yaklaşık %1.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 41 gCO₂/kWh (%94.9 düşük karbonlu) (2025).

600MW kurulu kapasite
3HRSG ünite(leri)
450,514enerji sağlanan hane (tahmini)
99,955t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2008devreye alma (~18 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GOGPT_vaires_france.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisVaires power station GEM-GOGPT
ÜlkeFransa · Seine-et-Marne GEM-GOGPT
Koordinatlar48.873643, 2.655851 GEM-GOGPT
Yakıtpetrol GEM-GOGPT
MW kurulu kapasite600 MW GEM GOGPT; kaynak kaydı
SahibiElectricité de France SA [100%] GEM-GOGPT
Devreye alınma2008 GEM-GOGPT
TeknolojiCCGT · HRSG GEM-GOGPT
CO₂ emisyonları99,955 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#35 / 2216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#3 / 18 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite4.51× · 133 MW · n=18 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri450,514 hesaplandı
İklim10.4°C · HDD 2,773 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 24/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: GEM GOGPT; yakıt: GEM GOGPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

600 MW'de, Vaires power station Fransa'daki petrol santrallarının medyanı çok üstünde 133 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Petrol yakıtlı santrallar, adalar ve gaz boru hatları olmayan şebekelerde zirve veya yedek kapasite olarak ağır fuel oil veya dizel yakarlar; yüksek yakıt maliyeti, bunların kullanım düzeyini düşük tutmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

99,955 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

23kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
13kevlerin yıllık enerji tüketimi
1.7 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Fransa'deki en büyük petrol santralleriyle kapasite karşılaştırması

PORCHEVILLE: 2,300 MW2kPORCHEVILLECORDEMAIS: 1,370 MW1kCORDEMAISVaires power station: 600 MW600Vaires pow…BRENNILIS: 324 MW324BRENNILISARRIGHI: 254 MW254ARRIGHILucciana power station: 231 MW231Lucciana p…DIRINON: 184 MW184DIRINONTavaux Works power station: 141 MW141Tavaux Wor…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Electricité de France SA [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: petrol. Bu tesis türbinleri veya pistonlu motorları çalıştırmak için yağ veya dizel yakar. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 48.9°N.

10.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,773ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
10soğutma derece-günleri (baz 18°C)
111 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 4 °CFM: 7 °CMA: 9 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 15 °CSO: 11 °CON: 6 °CND: 4 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %13 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 56/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
24/100çevresel şiddet endeksi
14.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
160 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Fransa'deki 18 petrol enerji santrali arasında kapasiteye göre #3. en büyüğü.

Fransa'de bu veri setinde 18 petrol enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 5,920 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 48.873643, 2.655851 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Vaires power station ne tür bir santraldir?

Vaires power station — 600 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Seine-et-Marne, Fransa, 2008 yılında devreye alındı.

Vaires power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 450,514 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Vaires power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Vaires power station için belirtilen sahip: Electricité de France SA [100%].

Vaires power station ne kadar CO₂ salar?

Vaires power station yılda yaklaşık 99,955 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.