Ana sayfa / Asya / Hindistan / Vadinar P1 power station

Vadinar P1 power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Gujarat, Hindistan. Koordinatlar: 22.3243, 69.7377.

gazGujaratHindistanCCGT · HRSGCO₂ model edilmiş

Vadinar P1 power station — 599.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Gujarat, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: Nayara Energy Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 675k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #507. sıradadır. 2010 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 16 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 1,980,400 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 462k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Hindistan elektriğinin yaklaşık %2.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

599.5MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
675,208enerji sağlanan hane (tahmini)
1,980,400t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2010devreye alma (~16 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-4781.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisVadinar P1 power station Climate TRACE
ÜlkeHindistan · Gujarat Climate TRACE
Koordinatlar22.3243, 69.7377 Climate TRACE
Yakıtgaz Climate TRACE
MW kurulu kapasite599.5 MW GEM · 2026 · L100000407146; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiNayara Energy Ltd Climate TRACE
Devreye alınma2010 Climate TRACE
TeknolojiCCGT · HRSG Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları1,980,400 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#507 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#24 / 117 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.56× · 234.3 MW · n=117 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri675,208 hesaplandı
İklim26.5°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 43/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Vadinar P1 power station için 380 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000407146; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

599.5 MW'de, Vadinar P1 power station Hindistan'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 234.3 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~1,980,400 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

462kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
266kevlerin yıllık enerji tüketimi
33 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Hindistan'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Godhra power station: 2,000 MW2kGodhra pow…RATNAGIRI GAS: 1,968 MW2kRATNAGIRI …Sugen Combined Cycle power plant: 1,532 MW2kSugen Comb…Pragati Combined Cycle Gas Turbine-III power station: 1,500 MW2kPragati Co…KONDAPALLI GT: 1,476 MW1kKONDAPALLI…PRAGATI CCCP -III: 1,371 MW1kPRAGATI CC…DGEN MEGA CCCP: 1,200 MW1kDGEN MEGA …DGEN Mega Combined Cycle power plant: 1,200 MW1kDGEN Mega …

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Nayara Energy Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: sıcak yarı kurak bozkır (Köppen BSh). Enlem: 22.3°N.

26.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,121soğutma derece-günleri (baz 18°C)
52 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 20 °CJF: 22 °CFM: 26 °CMA: 29 °CAM: 30 °CMJ: 31 °CJJ: 29 °CJA: 28 °CAS: 28 °CSO: 28 °CON: 25 °CND: 22 °CD31 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %8 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
43/100çevresel şiddet endeksi
10.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
51 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 117 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #24. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 117 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 43,650 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 22.3243, 69.7377 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Vadinar P1 power station ne tür bir santraldir?

Vadinar P1 power station — 599.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Gujarat, Hindistan, 2010 yılında devreye alındı.

Vadinar P1 power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 675,208 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Vadinar P1 power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Vadinar P1 power station için belirtilen sahip: Nayara Energy Ltd.

Vadinar P1 power station ne kadar CO₂ salar?

Vadinar P1 power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 1,980,400 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.