Ana sayfa / Asya / Hindistan / HAZIRA CCCP

HAZIRA CCCP

Gujarat, Hindistan bölgesinde gaz güç santrali. Yaklaşık konum 22.3256, 69.7399.

gazGujaratHindistan

HAZIRA CCCP, Gujarat, Hindistan bölgesinde 156.1 MW kapasiteli bir gaz enerji santrali'dir. 24 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 6.7k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #753. sıradadır. 2001 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 25 yaşındadır — görece modern. Bağlamında, gaz, Hindistan elektriğinin yaklaşık %2.3'ini sağlamaktadır; ulusal ÅŸebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

156.1MW kurulu kapasite
24GWh raporlanan / yıl
6,714enerji saÄŸlanan hane
2001devreye alma (~25 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000142.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisHAZIRA CCCP WRI
ÜlkeHindistan · Gujarat WRI
Koordinatlar22.3256, 69.7399 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite156.1 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
Devreye alınma2001 WRI
GWh raporlanan / yıl24 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları9,400 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#753 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#76 / 117 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.67× · 234.3 MW · n=117 hesaplandı
Beslenen hane eÅŸdeÄŸeri6,714 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim26.5°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 43/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut deÄŸil

SahibiMevcut deÄŸil veri setinde yok
TeknolojiMevcut deÄŸil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

156.1 MW'de, HAZIRA CCCP Hindistan'daki gaz santrallarının medyanı altında 234.3 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 206 GWh20142015: 136 GWh20152016: 23 GWh20162017: 2 GWh20172018: 24 GWh2018206 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal baÄŸlam

Bu gas santrali elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. hot semi-arid steppe ikliminde (Köppen BSh) yer almaktadır — Kuzey Yarımküre, enlem 22.3°N — bu, ne kadar enerji üretebileceğini ve çıktısının yıl içinde nasıl değiştiğini belirler.

26.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,121soğutma derece-günleri (baz 18°C)
52 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 20 °CJF: 22 °CFM: 26 °CMA: 29 °CAM: 30 °CMJ: 31 °CJJ: 29 °CJA: 28 °CAS: 28 °CSO: 28 °CON: 25 °CND: 22 °CD31 °C

This site has effectively no heating season (tropical/equatorial climate), so winter heat loss is not the driver here. The thermal concern shifts to year-round process heat and humidity/heat-driven corrosion of hot equipment.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %8 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni dust abrasion.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
43/100çevresel şiddet endeksi
10.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
51 kmkıyıya uzaklık

Daha yüksek çevresel şiddet, tam da koruyucu sökülebilir yalıtımın en çok geri ödeme yaptığı yerdir: korunaklı bir mikro-iklim korozyonu, UV ve termal döngü hasarını yavaşlatır ve dış donanımın hizmet ömrünü uzatır. Bu, gösterge niteliğinde bir saha-iklim bağlamıdır — belirli bir santral veya işletmecinin durum değerlendirmesi değildir.

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 117 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #76. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 117 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 43,650 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 22.3256, 69.7399 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

HAZIRA CCCP ne tür bir santraldir?

HAZIRA CCCP, Gujarat, Hindistan bölgesinde bir 156.1 MW gaz santralidir, 2001 yılında devreye alındı.

HAZIRA CCCP ne kadar elektrik üretir?

HAZIRA CCCP yılda yaklaşık 24 GWh elektrik üretir.

HAZIRA CCCP kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 6,714 haneye yetecek düzeydedir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.