Ana sayfa / Avrupa / İspanya / TERUEL GR 3

TERUEL GR 3

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Aragon, İspanya. Koordinatlar: 40.9966, -0.3798.

kömürAragonİspanyakritik altı buhar koşulları

TERUEL GR 3 — 1,055.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Aragon, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. 4,682 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 1.3 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #19. sıradadır. 1980 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 46 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, kömür, İspanya elektriğinin yaklaşık %0.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

1,055.8MW kurulu kapasite
4,682GWh raporlanan / yıl
1,337,714enerji sağlanan hane
1980devreye alma (~46 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1023654.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTERUEL GR 3 WRI
Ülkeİspanya · Aragon WRI
Koordinatlar40.9966, -0.3798 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite1,055.8 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiENDESA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma1980 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl4,682 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları4,682,000 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#19 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#3 / 24 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.05× · 515.6 MW · n=24 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,337,714 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim13.6°C · HDD 1,980 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 35/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,055.8 MW'de, TERUEL GR 3 İspanya'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 515.6 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 4,428 GWh20152016: 3,304 GWh20162017: 4,682 GWh20175k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 41.0°N.

13.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,980ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
404soğutma derece-günleri (baz 18°C)
542 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 5 °CJF: 7 °CFM: 9 °CMA: 12 °CAM: 15 °CMJ: 20 °CJJ: 23 °CJA: 23 °CAS: 19 °CSO: 14 °CON: 9 °CND: 6 °CD23 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %19 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 43/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
35/100çevresel şiddet endeksi
17.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
101 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 24 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #3. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 24 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 12,360 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 40.9966, -0.3798 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

TERUEL GR 3 ne tür bir santraldir?

TERUEL GR 3 — 1,055.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Aragon, İspanya, 1980 yılında devreye alındı.

TERUEL GR 3 ne kadar elektrik üretir?

TERUEL GR 3 yılda yaklaşık 4,682 GWh elektrik üretir.

TERUEL GR 3 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,337,714 haneye yetecek düzeydedir.

TERUEL GR 3 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde TERUEL GR 3 için belirtilen sahip: ENDESA GENERACION S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.