Ana sayfa / Avrupa / İspanya / CICLO COMBINADO DE CASTELNOU

CICLO COMBINADO DE CASTELNOU

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Aragon, İspanya. Koordinatlar: 41.2167, -0.2928.

gazAragonİspanyaCO₂ model edilmiş

CICLO COMBINADO DE CASTELNOU — 800 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Aragon, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: CASTELNOU ENERGIA S.L.. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 901k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #35. sıradadır. 2006 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 20 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 68,995 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 16k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, İspanya elektriğinin yaklaşık %21.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

800MW kurulu kapasite
901,028enerji sağlanan hane (tahmini)
68,995t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2006devreye alma (~20 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006355.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCICLO COMBINADO DE CASTELNOU WRI
Ülkeİspanya · Aragon WRI
Koordinatlar41.2167, -0.2928 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite800 MW GEM · 2026 · L100000400672; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiCASTELNOU ENERGIA S.L. WRI
Devreye alınma2006 WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları68,995 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#35 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#17 / 95 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite14.81× · 54 MW · n=95 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri901,028 hesaplandı
İklim14.8°C · HDD 1,724 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 37/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400672; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

800 MW'de, CICLO COMBINADO DE CASTELNOU İspanya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 54 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~68,995 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

16kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
9.3kevlerin yıllık enerji tüketimi
1.1 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

İspanya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

BESOS GRUPO 5: 1,671 MW2kBESOS GRU…ARCOS DE LA FRONTERA GRUPO 1: 1,585 MW2kARCOS DE L…CARTAGENA GRUPO 1: 1,249 MW1kCARTAGENA …Cartagena (Escombreras) power station: 1,249 MW1kCartagena …CCC SAGUNTO GRUPO 2: 1,232 MW1kCCC SAGUNT…ESCOMBRERAS GRUPO 1: 1,199 MW1kESCOMBRERA…El Fangal power station: 1,199 MW1kEl Fangal …PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1: 1,167 MW1kPALOS DE L…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: CASTELNOU ENERGIA S.L..

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: soğuk yarı kurak bozkır (Köppen BSk). Enlem: 41.2°N.

14.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,724ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
555soğutma derece-günleri (baz 18°C)
373 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 6 °CJF: 8 °CFM: 10 °CMA: 13 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 21 °CSO: 15 °CON: 10 °CND: 7 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %30 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 38/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
37/100çevresel şiddet endeksi
18.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
101 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 95 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #17. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 95 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 32,018 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.2167, -0.2928 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

CICLO COMBINADO DE CASTELNOU ne tür bir santraldir?

CICLO COMBINADO DE CASTELNOU — 800 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Aragon, İspanya, 2006 yılında devreye alındı.

CICLO COMBINADO DE CASTELNOU kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 901,028 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

CICLO COMBINADO DE CASTELNOU için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde CICLO COMBINADO DE CASTELNOU için belirtilen sahip: CASTELNOU ENERGIA S.L..

CICLO COMBINADO DE CASTELNOU ne kadar CO₂ salar?

CICLO COMBINADO DE CASTELNOU için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 68,995 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.