Ana sayfa / Avrupa / İspanya / TERMENS

TERMENS

Catalonia, İspanya bölgesinde hidroelektrik güç santrali. Yaklaşık konum 41.7167, 0.7667.

hidroelektrikCataloniaİspanya

TERMENS, Catalonia, İspanya bölgesinde 11.9 MW kapasiteli bir hidroelektrik güç santrali'dir. ENDESA GENERACION S.A. tarafından işletilmektedir. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 12k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #735. sıradadır. 1964 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 62 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İspanya elektriğinin yaklaşık %11.4'ini sağlamaktadır; ulusal ÅŸebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

11.9MW kurulu kapasite
11,913enerji saÄŸlanan hane (tahmini)
1964devreye alma (~62 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1007960.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTERMENS WRI
Ülkeİspanya · Catalonia WRI
Koordinatlar41.7167, 0.7667 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite11.9 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiENDESA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma1964 WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#735 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#122 / 124 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.22× · 55.2 MW · n=124 hesaplandı
Beslenen hane eÅŸdeÄŸeri11,913 hesaplandı
İklim14.2°C · HDD 1,855 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 41/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut deÄŸil

TeknolojiMevcut deÄŸil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut deÄŸil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

11.9 MW'de, TERMENS İspanya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı altında 55.2 MW'dedir. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İspanya'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

ALDEADAVILA II 2: 1,226 MW1kALDEADAVIL…JOSE M ORIOL GRUPO 4: 953 MW953JOSE M ORI…La Muela II Grupo 4: 882 MW882La Muela I…VILLARINO 4: 851 MW851VILLARINO 4LA MUELA CORTES 1: 634 MW634LA MUELA C…SAUCELLE II 1: 516 MW516SAUCELLE I…CEDILLO 3: 500 MW500CEDILLO 3San Esteban II Grupo 1: 438 MW438San Esteba…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

ENDESA GENERACION S.A. tarafından işletilmektedir. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal baÄŸlam

Bu hydro santrali hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. humid subtropical ikliminde (Köppen Cfa) yer almaktadır — Kuzey Yarımküre, enlem 41.7°N — bu, ne kadar enerji üretebileceğini ve çıktısının yıl içinde nasıl değiştiğini belirler.

14.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,855ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
466soğutma derece-günleri (baz 18°C)
291 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 5 °CJF: 8 °CFM: 10 °CMA: 12 °CAM: 16 °CMJ: 20 °CJJ: 23 °CJA: 24 °CAS: 20 °CSO: 15 °CON: 10 °CND: 6 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %25 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 41/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni humidity / wetness.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
41/100çevresel şiddet endeksi
18.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
48 kmkıyıya uzaklık

Daha yüksek çevresel şiddet, tam da koruyucu sökülebilir yalıtımın en çok geri ödeme yaptığı yerdir: korunaklı bir mikro-iklim korozyonu, UV ve termal döngü hasarını yavaşlatır ve dış donanımın hizmet ömrünü uzatır. Bu, gösterge niteliğinde bir saha-iklim bağlamıdır — belirli bir santral veya işletmecinin durum değerlendirmesi değildir.

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 124 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #122. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 124 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 15,680 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.7167, 0.7667 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

TERMENS ne tür bir santraldir?

TERMENS, Catalonia, İspanya bölgesinde bir 11.9 MW hidroelektrik santralidir, 1964 yılında devreye alındı.

TERMENS kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 11,913 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

TERMENS kim tarafından işletiliyor?

TERMENS, ENDESA GENERACION S.A. tarafından işletilir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.