Ana sayfa / Avrupa / İspanya / CG NUFRI-1

CG NUFRI-1

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Catalonia, İspanya. Koordinatlar: 41.6333, 0.9.

petrolCataloniaİspanyaCO₂ ölçülmüş

CG NUFRI-1 — 13.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Catalonia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: NUFRI SAT 1596. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 10k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #695. sıradadır. 2011 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 15 yaşındadır — görece modern. Ölçülen 11,758 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 2.7k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, petrol, İspanya elektriğinin yaklaşık %3.5'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

13.6MW kurulu kapasite
10,211enerji sağlanan hane (tahmini)
11,758t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2011devreye alma (~15 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006345.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCG NUFRI-1 WRI
Ülkeİspanya · Catalonia WRI
Koordinatlar41.6333, 0.9 WRI
Yakıtpetrol WRI
MW kurulu kapasite13.6 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiNUFRI SAT 1596 WRI
Devreye alınma2011 WRI
CO₂ emisyonları11,758 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#695 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#29 / 33 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.20× · 67.3 MW · n=33 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri10,211 hesaplandı
İklim14.2°C · HDD 1,855 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 41/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

13.6 MW'de, CG NUFRI-1 İspanya'daki petrol santrallarının medyanı altında 67.3 MW'dedir. Petrol yakıtlı santrallar, adalar ve gaz boru hatları olmayan şebekelerde zirve veya yedek kapasite olarak ağır fuel oil veya dizel yakarlar; yüksek yakıt maliyeti, bunların kullanım düzeyini düşük tutmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

11,758 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

2.7kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
1.6kevlerin yıllık enerji tüketimi
196kabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

İspanya'deki en büyük petrol santralleriyle kapasite karşılaştırması

CT SANTURCE 2: 897 MW897CT SANTURC…Granadilla power station: 749 MW749Granadilla…BARRANCO DE TIRAJANA 7 VAPOR 3 (CC1): 697 MW697BARRANCO D…GRANADILLA 1 GAS 1: 693 MW693GRANADILLA…SON REUS 3 TURBINA DE GAS N 3: 564 MW564SON REUS 3…CT ESCOMBRERAS 5: 537 MW537CT ESCOMBR…JINAMAR 10 GAS 2: 234 MW234JINAMAR 10…MAHON 10 BURMEISTER N 2: 195 MW195MAHON 10 …

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: NUFRI SAT 1596.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: petrol. Bu tesis türbinleri veya pistonlu motorları çalıştırmak için yağ veya dizel yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 41.6°N.

14.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,855ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
466soğutma derece-günleri (baz 18°C)
291 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 5 °CJF: 8 °CFM: 10 °CMA: 12 °CAM: 16 °CMJ: 20 °CJJ: 23 °CJA: 24 °CAS: 20 °CSO: 15 °CON: 10 °CND: 6 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %25 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 41/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
41/100çevresel şiddet endeksi
18.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
48 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 33 petrol enerji santrali arasında kapasiteye göre #29. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 33 petrol enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 6,078 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.6333, 0.9 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

CG NUFRI-1 ne tür bir santraldir?

CG NUFRI-1 — 13.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Catalonia, İspanya, 2011 yılında devreye alındı.

CG NUFRI-1 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 10,211 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

CG NUFRI-1 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde CG NUFRI-1 için belirtilen sahip: NUFRI SAT 1596.

CG NUFRI-1 ne kadar CO₂ salar?

CG NUFRI-1 yılda yaklaşık 11,758 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.