Ana sayfa / Avrupa / İspanya / Tarragona Refinery power station

Tarragona Refinery power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Catalonia, İspanya. Koordinatlar: 41.1765, 1.224.

petrolCataloniaİspanyaOCGTCO₂ ölçülmüş

Tarragona Refinery power station — 85 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Catalonia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: Repsol SA [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 64k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #150. sıradadır. 2000 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 26 yaşındadır — köklü bir tesis. Ölçülen 2,033,426 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 474k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, petrol, İspanya elektriğinin yaklaşık %3.5'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

85MW kurulu kapasite
63,822enerji sağlanan hane (tahmini)
2,033,426t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2000devreye alma (~26 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GOGPT_tarragonarefinery_spain.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTarragona Refinery power station GEM-GOGPT
Ülkeİspanya · Catalonia GEM-GOGPT
Koordinatlar41.1765, 1.224 GEM-GOGPT
Yakıtpetrol GEM-GOGPT
MW kurulu kapasite85 MW GEM · 2026 · L100000408746; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiRepsol SA [100%] GEM-GOGPT
Devreye alınma2000 GEM-GOGPT
TeknolojiOCGT GEM-GOGPT
CO₂ emisyonları2,033,426 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#150 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#13 / 33 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.26× · 67.3 MW · n=33 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri63,822 hesaplandı
Çevresel şiddetC4 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000408746; yakıt: GEM GOGPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

85 MW'de, Tarragona Refinery power station İspanya'daki petrol santrallarının medyanı çok üstünde 67.3 MW'dedir. Teknik olarak OCGT olarak tanımlanır. Petrol yakıtlı santrallar, adalar ve gaz boru hatları olmayan şebekelerde zirve veya yedek kapasite olarak ağır fuel oil veya dizel yakarlar; yüksek yakıt maliyeti, bunların kullanım düzeyini düşük tutmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

2,033,426 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

474kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
273kevlerin yıllık enerji tüketimi
34 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

İspanya'deki en büyük petrol santralleriyle kapasite karşılaştırması

CT SANTURCE 2: 897 MW897CT SANTURC…Granadilla power station: 749 MW749Granadilla…BARRANCO DE TIRAJANA 7 VAPOR 3 (CC1): 697 MW697BARRANCO D…GRANADILLA 1 GAS 1: 693 MW693GRANADILLA…SON REUS 3 TURBINA DE GAS N 3: 564 MW564SON REUS 3…CT ESCOMBRERAS 5: 537 MW537CT ESCOMBR…JINAMAR 10 GAS 2: 234 MW234JINAMAR 10…MAHON 10 BURMEISTER N 2: 195 MW195MAHON 10 …

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Repsol SA [100%].

İklim kuşağı & nasıl çalışır

Enerji kaynağı: petrol. Bu tesis türbinleri veya pistonlu motorları çalıştırmak için yağ veya dizel yakar. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 41.2°N.

~17°Ctipik yıllık ortalama
~27°Ctipik sıcak mevsim ortalaması
Sıcak yazlı akdeniz: dört belirgin mevsim — soğuk kışlar ve sıcak yazlar

İklim kuşağı & tipik sıcaklıklar: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid).

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
14.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
25 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 33 petrol enerji santrali arasında kapasiteye göre #13. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 33 petrol enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 6,078 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.1765, 1.224 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Tarragona Refinery power station ne tür bir santraldir?

Tarragona Refinery power station — 85 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Catalonia, İspanya, 2000 yılında devreye alındı.

Tarragona Refinery power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 63,822 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Tarragona Refinery power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Tarragona Refinery power station için belirtilen sahip: Repsol SA [100%].

Tarragona Refinery power station ne kadar CO₂ salar?

Tarragona Refinery power station yılda yaklaşık 2,033,426 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.