Ana sayfa / Avrupa / İspanya / VANDELLOS GR 2

VANDELLOS GR 2

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Catalonia, İspanya. Koordinatlar: 40.9511, 0.8662.

nükleerCataloniaİspanyagaz soğutmalı reaktör

VANDELLOS GR 2 — 1,087 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Catalonia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. 8,994 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 2.6 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #16. sıradadır. 1987 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 39 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, İspanya elektriğinin yaklaşık %18.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

1,087MW kurulu kapasite
4inşaat süresi (1968→1972)
8,994GWh raporlanan / yıl
2,569,800enerji sağlanan hane
1987devreye alma (~39 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1023569.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisVANDELLOS GR 2 WRI
Ülkeİspanya · Catalonia WRI
Koordinatlar40.9511, 0.8662 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite1,087 MW GEM · 2026 · L100000500114; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiENDESA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma1987 WRI
Teknolojigaz soğutmalı reaktör WRI
GWh raporlanan / yıl8,994 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#16 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#5 / 10 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.00× · 1,087 MW · n=10 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,569,800 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim15.5°C · HDD 1,425 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000500114; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,087 MW'de, VANDELLOS GR 2 İspanya'daki nükleer santrallarının medyanı yaklaşık 1,087 MW'dedir. Teknik olarak gaz soğutmalı reaktör olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 7,453 GWh20152016: 7,620 GWh20162017: 8,994 GWh20179k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 41.0°N.

15.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,425ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
512soğutma derece-günleri (baz 18°C)
202 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 8 °CJF: 10 °CFM: 11 °CMA: 13 °CAM: 16 °CMJ: 20 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 21 °CSO: 17 °CON: 12 °CND: 9 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %42 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 32/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
15.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
25 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 10 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #5. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 10 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 11,959 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 40.9511, 0.8662 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

VANDELLOS GR 2 ne tür bir santraldir?

VANDELLOS GR 2 — 1,087 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Catalonia, İspanya, 1987 yılında devreye alındı.

VANDELLOS GR 2 ne kadar elektrik üretir?

VANDELLOS GR 2 yılda yaklaşık 8,994 GWh elektrik üretir.

VANDELLOS GR 2 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,569,800 haneye yetecek düzeydedir.

VANDELLOS GR 2 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde VANDELLOS GR 2 için belirtilen sahip: ENDESA GENERACION S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.