Ana sayfa / Okyanusya / Avustralya / Tallawarra

Tallawarra

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: New South Wales, Avustralya. Koordinatlar: -34.5228, 150.8081.

gazNew South WalesAvustralyaCCGT · HRSGGE Power: GT26CO₂ model edilmiş

Tallawarra — 796 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: New South Wales, Avustralya. Verilerde belirtilen sahibi: TRUenergy. 1,469 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 420k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Avustralya'deki 536 enerji santrali arasında #23. sıradadır. 2009 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 17 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 243,143 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 57k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Avustralya elektriğinin yaklaşık %16.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%38.6 düşük karbonlu) (2025).

796MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
1,469GWh raporlanan / yıl
419,600enerji sağlanan hane
243,143t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2009devreye alma (~17 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id AUS0000288.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTallawarra WRI
ÜlkeAvustralya · New South Wales WRI
Koordinatlar-34.5228, 150.8081 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite796 MW GEM · 2026 · L100000405136; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiTRUenergy WRI
Devreye alınma2009 WRI
TeknolojiCCGT · GE Power: GT26 · HRSG WRI
GWh raporlanan / yıl1,469 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları243,143 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#23 / 536 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#4 / 163 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite7.51× · 106 MW · n=163 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri419,600 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim17.2°C · HDD 661 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Tallawarra power station için 796 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000405136; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

796 MW'de, Tallawarra Avustralya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 106 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü; GE Power: GT26 olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~243,143 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

57kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
33kevlerin yıllık enerji tüketimi
4.1 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2013: 2,840 GWh20132014: 3,284 GWh20142015: 2,082 GWh20152016: 1,866 GWh20162017: 803 GWh20172018: 1,469 GWh20183k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: TRUenergy. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 34.5°S.

17.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
661ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
376soğutma derece-günleri (baz 18°C)
19 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 21 °CJF: 22 °CFM: 20 °CMA: 18 °CAM: 16 °CMJ: 13 °CJJ: 12 °CJA: 13 °CAS: 15 °CSO: 17 °CON: 18 °CND: 20 °CD22 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %73 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 23/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %2 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
9.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
25 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avustralya'deki 163 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #4. en büyüğü.

Avustralya'de bu veri setinde 163 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 29,942 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından -34.5228, 150.8081 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Tallawarra ne tür bir santraldir?

Tallawarra — 796 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: New South Wales, Avustralya, 2009 yılında devreye alındı.

Tallawarra ne kadar elektrik üretir?

Tallawarra yılda yaklaşık 1,469 GWh elektrik üretir.

Tallawarra kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 419,600 haneye yetecek düzeydedir.

Tallawarra için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Tallawarra için belirtilen sahip: TRUenergy.

Tallawarra ne kadar CO₂ salar?

Tallawarra için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 243,143 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.