Ana sayfa / Avrupa / İspanya / SOUTELO 2

SOUTELO 2

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Galicia, İspanya. Koordinatlar: 42.1543, -7.1887.

hidroelektrikGaliciaİspanyapompaj depolamalı hidroelektrik

SOUTELO 2 — 213.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Galicia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: IBERDROLA GENERACION S.A.. 59 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 17k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #94. sıradadır. 1994 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 32 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İspanya elektriğinin yaklaşık %11.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

213.6MW kurulu kapasite
59GWh raporlanan / yıl
16,971enerji sağlanan hane
1994devreye alma (~32 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1007945.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSOUTELO 2 WRI
Ülkeİspanya · Galicia WRI
Koordinatlar42.1543, -7.1887 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite213.6 MW GEM · 2026 · L100000603388; üretim ünitesi
SahibiIBERDROLA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma1994 WRI
Teknolojipompaj depolamalı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl59 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#94 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#21 / 124 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite3.87× · 55.2 MW · n=124 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri16,971 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim10.0°C · HDD 2,918 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 24/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000603388; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

213.6 MW'de, SOUTELO 2 İspanya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 55.2 MW'dedir. Teknik olarak pompaj depolamalı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 131 GWh20152016: 154 GWh20162017: 59 GWh2017154 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 42.2°N.

10.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,918ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
25soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,049 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 4 °CFM: 6 °CMA: 8 °CAM: 11 °CMJ: 15 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 16 °CSO: 11 °CON: 6 °CND: 4 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %19 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 60/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
24/100çevresel şiddet endeksi
15.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
164 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 124 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #21. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 124 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 15,680 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 42.1543, -7.1887 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

SOUTELO 2 ne tür bir santraldir?

SOUTELO 2 — 213.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Galicia, İspanya, 1994 yılında devreye alındı.

SOUTELO 2 ne kadar elektrik üretir?

SOUTELO 2 yılda yaklaşık 59 GWh elektrik üretir.

SOUTELO 2 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 16,971 haneye yetecek düzeydedir.

SOUTELO 2 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde SOUTELO 2 için belirtilen sahip: IBERDROLA GENERACION S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.