Ana sayfa / Avrupa / İspanya / SAN AGUSTIN GR 1

SAN AGUSTIN GR 1

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Galicia, İspanya. Koordinatlar: 42.1795, -7.1122.

hidroelektrikGaliciaİspanyabarajlı hidroelektrik

SAN AGUSTIN GR 1 — 62.9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Galicia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 63k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #190. sıradadır. 1961 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 65 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İspanya elektriğinin yaklaşık %11.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

62.9MW kurulu kapasite
62,971enerji sağlanan hane (tahmini)
1961devreye alma (~65 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1007866.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSAN AGUSTIN GR 1 WRI
Ülkeİspanya · Galicia WRI
Koordinatlar42.1795, -7.1122 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite62.9 MW GEM · 2026 · L100001023239; üretim ünitesi
SahibiENDESA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma1961 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#190 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#54 / 124 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.14× · 55.2 MW · n=124 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri62,971 hesaplandı
İklim10.0°C · HDD 2,918 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 24/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100001023239; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

62.9 MW'de, SAN AGUSTIN GR 1 İspanya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 55.2 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İspanya'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

ALDEADAVILA II 2: 1,226 MW1kALDEADAVIL…JOSE M ORIOL GRUPO 4: 953 MW953JOSE M ORI…La Muela II Grupo 4: 882 MW882La Muela I…VILLARINO 4: 851 MW851VILLARINO 4LA MUELA CORTES 1: 634 MW634LA MUELA C…SAUCELLE II 1: 516 MW516SAUCELLE I…CEDILLO 3: 500 MW500CEDILLO 3San Esteban II Grupo 1: 438 MW438San Esteba…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 42.2°N.

10.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,918ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
25soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,049 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 4 °CFM: 6 °CMA: 8 °CAM: 11 °CMJ: 15 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 16 °CSO: 11 °CON: 6 °CND: 4 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %19 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 60/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
24/100çevresel şiddet endeksi
15.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
164 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 124 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #54. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 124 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 15,680 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 42.1795, -7.1122 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

SAN AGUSTIN GR 1 ne tür bir santraldir?

SAN AGUSTIN GR 1 — 62.9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Galicia, İspanya, 1961 yılında devreye alındı.

SAN AGUSTIN GR 1 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 62,971 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

SAN AGUSTIN GR 1 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde SAN AGUSTIN GR 1 için belirtilen sahip: ENDESA GENERACION S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.