Ana sayfa / Asya / Çin / Qinzhou-III power station

Qinzhou-III power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu, Çin. Koordinatlar: 21.7522, 108.6256.

kömürGuangxi Zhuangzu ZizhiquÇinultra süperkritik buhar koşulları

Qinzhou-III power station — 1,320 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: SDIC Qinzhou No.2 Power Generation Co Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.7 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #620. sıradadır. 2023 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 3 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Bağlamında, kömür, Çin elektriğinin yaklaşık %54.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

1,320MW kurulu kapasite
1,651,885enerji sağlanan hane (tahmini)
2023devreye alma (~3 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-2337.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisQinzhou-III power station Climate TRACE
ÜlkeÇin · Guangxi Zhuangzu Zizhiqu Climate TRACE
Koordinatlar21.7522, 108.6256 Climate TRACE
Yakıtkömür Climate TRACE
MW kurulu kapasite1,320 MW GEM · 2026 · L100000104886; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiSDIC Qinzhou No.2 Power Generation Co Ltd Climate TRACE
Devreye alınma2023 Climate TRACE
Teknolojiultra süperkritik buhar koşulları Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları5,781,600 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#620 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#449 / 1907 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.89× · 700 MW · n=1907 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,651,885 hesaplandı
İklim21.9°C · HDD 365 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 50/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000104886; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,320 MW'de, Qinzhou-III power station Çin'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 700 MW'dedir. Teknik olarak ultra süperkritik buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Çin'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

East Hope Metals Wucaiwan power station: 7,000 MW7kEast Hope …Datang Tuoketuo power station: 6,720 MW7kDatang Tuo…Togtoh power station: 6,720 MW7kTogtoh pow…Ying Long Shan power station: 6,300 MW6kYing Long …Jiaxing power station: 6,030 MW6kJiaxing po…Guazhou Changle power station: 6,000 MW6kGuazhou Ch…Guodian Yulin Jingbian power station: 6,000 MW6kGuodian Yu…Guoxin Dafeng power station: 6,000 MW6kGuoxin Daf…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: SDIC Qinzhou No.2 Power Generation Co Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 21.8°N.

21.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
365ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,809soğutma derece-günleri (baz 18°C)
19 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 13 °CJF: 14 °CFM: 18 °CMA: 22 °CAM: 26 °CMJ: 28 °CJJ: 29 °CJA: 28 °CAS: 27 °CSO: 24 °CON: 19 °CND: 15 °CD29 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %85 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 19/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
50/100çevresel şiddet endeksi
15.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
16 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 1907 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #449. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 1907 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,882,493 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 21.7522, 108.6256 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Qinzhou-III power station ne tür bir santraldir?

Qinzhou-III power station — 1,320 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu, Çin, 2023 yılında devreye alındı.

Qinzhou-III power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,651,885 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Qinzhou-III power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Qinzhou-III power station için belirtilen sahip: SDIC Qinzhou No.2 Power Generation Co Ltd.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.