Ana sayfa / Asya / Çin / Fangchenggang

Fangchenggang

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu, Çin. Koordinatlar: 21.67, 108.56.

nükleerGuangxi Zhuangzu ZizhiquÇinHPR-1000basınçlı su reaktörü

Fangchenggang — 2,000 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: China General Nuclear Power Group (CGN). kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 4.5 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #291. sıradadır. 2016 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 10 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, Çin elektriğinin yaklaşık %4.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

2,000MW kurulu kapasite
5inşaat süresi (2010→2015)
4,505,142enerji sağlanan hane (tahmini)
2016devreye alma (~10 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1061019.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisFangchenggang WRI
ÜlkeÇin · Guangxi Zhuangzu Zizhiqu WRI
Koordinatlar21.67, 108.56 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite2,000 MW GEM · 2026 · L100000500313; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiChina General Nuclear Power Group (CGN) WRI
Devreye alınma2016 WRI
Teknolojibasınçlı su reaktörü WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#291 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#60 / 72 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.40× · 5,000 MW · n=72 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri4,505,142 hesaplandı
İklim22.1°C · HDD 317 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 49/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Fangchenggang nuclear power plant için 4,532 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000500313; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

2,000 MW'de, Fangchenggang Çin'daki nükleer santrallarının medyanı altında 5,000 MW'dedir. Teknik olarak basınçlı su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Çin'deki en büyük nükleer santralleriyle kapasite karşılaştırması

Bailong nuclear power plant: 8,100 MW8kBailong nu…Xudapu nuclear power plant: 7,548 MW8kXudapu nuc…Haixing nuclear power plant: 7,500 MW8kHaixing nu…Lianjiang nuclear power plant: 7,500 MW8kLianjiang …Nanyang nuclear power plant: 7,500 MW8kNanyang nu…Xiaomoshan nuclear power plant: 7,500 MW8kXiaomoshan…Lufeng nuclear power plant: 7,400 MW7kLufeng nuc…Jinqimen nuclear power plant: 7,200 MW7kJinqimen n…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: China General Nuclear Power Group (CGN).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 21.7°N.

22.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
317ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,833soğutma derece-günleri (baz 18°C)
10 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 13 °CJF: 15 °CFM: 18 °CMA: 22 °CAM: 26 °CMJ: 28 °CJJ: 29 °CJA: 28 °CAS: 27 °CSO: 24 °CON: 20 °CND: 16 °CD29 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %87 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 18/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
49/100çevresel şiddet endeksi
15.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
21 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 72 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #60. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 72 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 313,184 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 21.67, 108.56 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Fangchenggang ne tür bir santraldir?

Fangchenggang — 2,000 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu, Çin, 2016 yılında devreye alındı.

Fangchenggang kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 4,505,142 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Fangchenggang için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Fangchenggang için belirtilen sahip: China General Nuclear Power Group (CGN).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.