Ana sayfa / Avrupa / Çekya / Plzenska energetika ELU III

Plzenska energetika ELU III

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Plzensky, Çekya. Koordinatlar: 49.7395, 13.3455.

kömürPlzenskyÇekyakritik altı buhar koşullarıCO₂ model edilmiş

Plzenska energetika ELU III — 65 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Plzensky, Çekya. Verilerde belirtilen sahibi: Plzenska Energetika As. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 81k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çekya'deki 481 enerji santrali arasında #42. sıradadır. 1972 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 54 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Model edilmiş yıllık emisyonları 270,560 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 63k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Çekya elektriğinin yaklaşık %35.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 401 gCO₂/kWh (%59.2 düşük karbonlu) (2025).

65MW kurulu kapasite
81,342enerji sağlanan hane (tahmini)
270,560t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
1972devreye alma (~54 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1075827.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisPlzenska energetika ELU III WRI
ÜlkeÇekya · Plzensky WRI
Koordinatlar49.7395, 13.3455 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite65 MW GEM · 2026 · L100000101797; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiPlzenska Energetika As WRI
Devreye alınma1972 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları270,560 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#42 / 481 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#26 / 32 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.39× · 165 MW · n=32 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri81,342 hesaplandı
İklim7.6°C · HDD 3,780 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 25/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000101797; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

65 MW'de, Plzenska energetika ELU III Çekya'daki kömür santrallarının medyanı altında 165 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~270,560 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

63kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
36kevlerin yıllık enerji tüketimi
4.5 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Çekya'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Pocerady power station: 1,000 MW1kPocerady p…Melnik power station: 960 MW960Melnik pow…Chvaletice power station: 820 MW820Chvaletice…Detmarovice power station: 800 MW800Detmarovic…Prunerov: 800 MW800PrunerovTusimice power station: 800 MW800Tusimice p…Ledvice power station: 770 MW770Ledvice po…Kladno: 457 MW457Kladno

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Plzenska Energetika As.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 49.7°N.

7.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,780ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
463 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -2 °CJF: -1 °CFM: 3 °CMA: 7 °CAM: 12 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 17 °CAS: 13 °CSO: 8 °CON: 3 °CND: -1 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %54 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 81/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
25/100çevresel şiddet endeksi
18.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
406 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çekya'deki 32 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #26. en büyüğü.

Çekya'de bu veri setinde 32 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,811 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 49.7395, 13.3455 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Plzenska energetika ELU III ne tür bir santraldir?

Plzenska energetika ELU III — 65 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Plzensky, Çekya, 1972 yılında devreye alındı.

Plzenska energetika ELU III kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 81,342 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Plzenska energetika ELU III için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Plzenska energetika ELU III için belirtilen sahip: Plzenska Energetika As.

Plzenska energetika ELU III ne kadar CO₂ salar?

Plzenska energetika ELU III için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 270,560 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.