Ana sayfa / Avrupa / Çekya / Plzen CHP power station

Plzen CHP power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Plzensky, Çekya. Koordinatlar: 49.7543, 13.3988.

kömürPlzenskyÇekyakritik altı buhar koşullarıCO₂ model edilmiş

Plzen CHP power station — 137 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Plzensky, Çekya. Verilerde belirtilen sahibi: Plzeňská Teplárenská AS. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 171k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çekya'deki 481 enerji santrali arasında #30. sıradadır. Model edilmiş yıllık emisyonları 419,480 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 98k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Çekya elektriğinin yaklaşık %35.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 401 gCO₂/kWh (%59.2 düşük karbonlu) (2025).

137MW kurulu kapasite
171,445enerji sağlanan hane (tahmini)
419,480t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2029işletmede

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-447.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisPlzen CHP power station Climate TRACE
ÜlkeÇekya · Plzensky Climate TRACE
Koordinatlar49.7543, 13.3988 Climate TRACE
Yakıtkömür Climate TRACE
MW kurulu kapasite137 MW GEM · 2026 · L100000101796; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiPlzeňská Teplárenská AS Climate TRACE
Devreye alınma2029 Climate TRACE
Teknolojikritik altı buhar koşulları Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları419,480 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#30 / 481 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#20 / 32 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.83× · 165 MW · n=32 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri171,445 hesaplandı
İklim8.2°C · HDD 3,547 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000101796; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

137 MW'de, Plzen CHP power station Çekya'daki kömür santrallarının medyanı altında 165 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~419,480 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

98kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
56kevlerin yıllık enerji tüketimi
7.0 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Çekya'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Pocerady power station: 1,000 MW1kPocerady p…Melnik power station: 960 MW960Melnik pow…Chvaletice power station: 820 MW820Chvaletice…Detmarovice power station: 800 MW800Detmarovic…Prunerov: 800 MW800PrunerovTusimice power station: 800 MW800Tusimice p…Ledvice power station: 770 MW770Ledvice po…Kladno: 457 MW457Kladno

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Plzeňská Teplárenská AS.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 49.8°N.

8.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,547ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
368 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 4 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 13 °CSO: 8 °CON: 3 °CND: 0 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %44 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 77/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
19.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
455 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çekya'deki 32 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #20. en büyüğü.

Çekya'de bu veri setinde 32 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,811 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 49.7543, 13.3988 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Plzen CHP power station ne tür bir santraldir?

Plzen CHP power station — 137 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Plzensky, Çekya, işletmede 2029.

Plzen CHP power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 171,445 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Plzen CHP power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Plzen CHP power station için belirtilen sahip: Plzeňská Teplárenská AS.

Plzen CHP power station ne kadar CO₂ salar?

Plzen CHP power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 419,480 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.