Ana sayfa / Avrupa / Almanya / Nivelstein

Nivelstein

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: North Rhine-Westphalia, Almanya. Koordinatlar: 50.8949, 6.0845.

güneşNorth Rhine-WestphaliaAlmanyaPV

Nivelstein — 10.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: North Rhine-Westphalia, Almanya. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 4.4k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Almanya'deki 1,442 enerji santrali arasında #807. sıradadır. 2012 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 14 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Almanya elektriğinin yaklaşık %17.9'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 330 gCO₂/kWh (%59.1 düşük karbonlu) (2025).

10.4MW kurulu kapasite
4,425enerji sağlanan hane (tahmini)
2012devreye alma (~14 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WKS0063903.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisNivelstein WRI
ÜlkeAlmanya · North Rhine-Westphalia WRI
Koordinatlar50.8949, 6.0845 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite10.4 MW GEM · 2026 · L100000818991; işletmedeki santral kapasitesi
Devreye alınma2012 WRI
TeknolojiPV WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#807 / 1442 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#126 / 735 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.82× · 5.7 MW · n=735 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri4,425 hesaplandı
İklim9.2°C · HDD 3,200 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 23/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000818991; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

10.4 MW'de, Nivelstein Almanya'daki güneş santrallarının medyanı çok üstünde 5.7 MW'dedir. Teknik olarak PV olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Almanya'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Meuro Solar Power Plant: 166 MW166Meuro Sola…Templin Solar Power Plant: 128 MW128Templin So…Jocksdorf Solar Power Plant: 104 MW104Jocksdorf …Briest Solar Power Plant: 91 MW91Briest Sol…Finow Solar Power Plant: 85 MW85Finow Sola…Eggebek Solar Power Plant: 83 MW83Eggebek So…Senftenberg II/III: 82 MW82Senftenber…Solar Schipkau II GmbH & Co. KG: 81 MW81Solar Schi…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 50.9°N.

9.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,200ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
274 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 2 °CJF: 2 °CFM: 5 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 17 °CAS: 14 °CSO: 10 °CON: 5 °CND: 3 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %30 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 68/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %0.0 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
23/100çevresel şiddet endeksi
14.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
161 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Almanya'deki 735 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #126. en büyüğü.

Almanya'de bu veri setinde 735 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 6,754 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.8949, 6.0845 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Nivelstein ne tür bir santraldir?

Nivelstein — 10.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: North Rhine-Westphalia, Almanya, 2012 yılında devreye alındı.

Nivelstein kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 4,425 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.