Ana sayfa / Avrupa / Almanya / MVA Weisweiler

MVA Weisweiler

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: atık. Konum: North Rhine-Westphalia, Almanya. Koordinatlar: 50.8386, 6.3212.

atıkNorth Rhine-WestphaliaAlmanyaCO₂ ölçülmüş

MVA Weisweiler — 24 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: atık. Konum: North Rhine-Westphalia, Almanya. Verilerde belirtilen sahibi: RWE Power AG. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 33k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Almanya'deki 1,442 enerji santrali arasında #519. sıradadır. 1996 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 30 yaşındadır — köklü bir tesis. Ölçülen 9,239,933 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 2.2 milyon otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, ulusal şebeke ortalama 330 gCO₂/kWh (%59.1 düşük karbonlu) (2025).

24MW kurulu kapasite
33,037enerji sağlanan hane (tahmini)
9,239,933t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
1996devreye alma (~30 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1005965.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMVA Weisweiler WRI
ÜlkeAlmanya · North Rhine-Westphalia WRI
Koordinatlar50.8386, 6.3212 WRI
Yakıtatık WRI
MW kurulu kapasite24 MW GEM · 2026 · L100000101966; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiRWE Power AG WRI
Devreye alınma1996 WRI
CO₂ emisyonları9,239,933 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#519 / 1442 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#29 / 68 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.07× · 22.5 MW · n=68 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri33,037 hesaplandı
İklim9.4°C · HDD 3,135 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 23/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000101966; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

24 MW'de, MVA Weisweiler Almanya'daki atık santrallarının medyanı yaklaşık 22.5 MW'dedir. Atıktan enerjiye santralları, elektrik ve ısı üretmek üzere belediye katı atığını yakarlar, depo hacmini azaltırken kalıntı atıktan enerji geri kazanırlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

9,239,933 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

2.2 milyonbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
1.2 milyonevlerin yıllık enerji tüketimi
154 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Almanya'deki en büyük atık santralleriyle kapasite karşılaştırması

ZMS Schwandorf power station: 76 MW76ZMS Schwan…MHKW Frankfurt: 72 MW72MHKW Frank…GMVA Niederrhein: 62 MW62GMVA Niede…MHKW Rothensee: 58 MW58MHKW Rothe…Müllkraftwerk Schwandorf: 54 MW54Müllkraftw…DT: 54 MW54DTRMVA Köln: 45 MW45RMVA KölnHKW Mannheim: 45 MW45HKW Mannhe…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: RWE Power AG. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: atık. Bu tesis kentsel veya endüstriyel atıkları yakarak enerji geri kazanır. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 50.8°N.

9.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,135ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
240 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 2 °CJF: 2 °CFM: 5 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 17 °CAS: 14 °CSO: 10 °CON: 5 °CND: 3 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %28 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 66/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
23/100çevresel şiddet endeksi
15.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
153 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Almanya'deki 68 atık enerji santrali arasında kapasiteye göre #29. en büyüğü.

Almanya'de bu veri setinde 68 atık enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,698 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.8386, 6.3212 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

MVA Weisweiler ne tür bir santraldir?

MVA Weisweiler — 24 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: atık. Konum: North Rhine-Westphalia, Almanya, 1996 yılında devreye alındı.

MVA Weisweiler kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 33,037 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

MVA Weisweiler için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde MVA Weisweiler için belirtilen sahip: RWE Power AG.

MVA Weisweiler ne kadar CO₂ salar?

MVA Weisweiler yılda yaklaşık 9,239,933 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.