Muja D

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Western Australia, Avustralya. Koordinatlar: -33.4464, 116.3074.

kömürWestern AustraliaAvustralyaCO₂ model edilmiş

Muja D — 454 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Western Australia, Avustralya. Verilerde belirtilen sahibi: Verve Energy. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 568k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Avustralya'deki 536 enerji santrali arasında #52. sıradadır. Model edilmiş yıllık emisyonları 3,108,800 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 725k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Avustralya elektriğinin yaklaşık %42.7'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%38.6 düşük karbonlu) (2025).

454MW kurulu kapasite
568,148enerji sağlanan hane (tahmini)
3,108,800t CO₂ / yıl (Climate TRACE)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id AUS0000215.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMuja D WRI
ÜlkeAvustralya · Western Australia WRI
Koordinatlar-33.4464, 116.3074 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite454 MW GEM · 2026 · L100000100042; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiVerve Energy WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları3,108,800 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#52 / 536 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#23 / 38 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.65× · 700 MW · n=38 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri568,148 hesaplandı
İklim15.7°C · HDD 1,184 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 39/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000100042; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

454 MW'de, Muja D Avustralya'daki kömür santrallarının medyanı altında 700 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~3,108,800 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

725kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
417kevlerin yıllık enerji tüketimi
52 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Avustralya'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Bayswater: 2,665 MW3kBayswaterLoy Yang A: 2,215 MW2kLoy Yang ALiddell: 2,051 MW2kLiddellKurri Kurri power station: 2,000 MW2kKurri Kurr…Gladstone: 1,680 MW2kGladstoneHazelwood: 1,600 MW2kHazelwoodYallourn: 1,480 MW1kYallournStanwell: 1,460 MW1kStanwell

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Verve Energy. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 33.4°S.

15.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,184ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
325soğutma derece-günleri (baz 18°C)
256 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 22 °CJF: 22 °CFM: 20 °CMA: 17 °CAM: 14 °CMJ: 11 °CJJ: 10 °CJA: 11 °CAS: 12 °CSO: 14 °CON: 17 °CND: 20 °CD22 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %52 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 28/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
39/100çevresel şiddet endeksi
11.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
48 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avustralya'deki 38 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #23. en büyüğü.

Avustralya'de bu veri setinde 38 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 32,918 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından -33.4464, 116.3074 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Muja D ne tür bir santraldir?

Muja D — 454 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Western Australia, Avustralya.

Muja D kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 568,148 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Muja D için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Muja D için belirtilen sahip: Verve Energy.

Muja D ne kadar CO₂ salar?

Muja D için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 3,108,800 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.