Muja C

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Western Australia, Avustralya. Koordinatlar: -33.446, 116.3062.

kömürWestern AustraliaAvustralyakritik altı buhar koşulları

Muja C — 400 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Western Australia, Avustralya. Verilerde belirtilen sahibi: Verve Energy. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 501k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Avustralya'deki 536 enerji santrali arasında #60. sıradadır. 1966 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 60 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Bağlamında, kömür, Avustralya elektriğinin yaklaşık %42.7'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%38.6 düşük karbonlu) (2025).

400MW kurulu kapasite
500,571enerji sağlanan hane (tahmini)
1966devreye alma (~60 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id AUS0000214.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMuja C WRI
ÜlkeAvustralya · Western Australia WRI
Koordinatlar-33.446, 116.3062 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite400 MW GEM · 2026 · L100000100042; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiVerve Energy WRI
Devreye alınma1966 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları1,752,000 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#60 / 536 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#27 / 38 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.57× · 700 MW · n=38 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri500,571 hesaplandı
İklim15.7°C · HDD 1,184 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 39/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Muja power station için 454 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000100042; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

400 MW'de, Muja C Avustralya'daki kömür santrallarının medyanı altında 700 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Avustralya'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Bayswater: 2,665 MW3kBayswaterLoy Yang A: 2,215 MW2kLoy Yang ALiddell: 2,051 MW2kLiddellKurri Kurri power station: 2,000 MW2kKurri Kurr…Gladstone: 1,680 MW2kGladstoneHazelwood: 1,600 MW2kHazelwoodYallourn: 1,480 MW1kYallournStanwell: 1,460 MW1kStanwell

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Verve Energy. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 33.4°S.

15.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,184ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
325soğutma derece-günleri (baz 18°C)
256 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 22 °CJF: 22 °CFM: 20 °CMA: 17 °CAM: 14 °CMJ: 11 °CJJ: 10 °CJA: 11 °CAS: 12 °CSO: 14 °CON: 17 °CND: 20 °CD22 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %52 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 28/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
39/100çevresel şiddet endeksi
11.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
48 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avustralya'deki 38 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #27. en büyüğü.

Avustralya'de bu veri setinde 38 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 32,918 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından -33.446, 116.3062 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Muja C ne tür bir santraldir?

Muja C — 400 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Western Australia, Avustralya, 1966 yılında devreye alındı.

Muja C kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 500,571 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Muja C için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Muja C için belirtilen sahip: Verve Energy.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.