Ana sayfa / Avrupa / İspanya / MEIRAMA GRUPO 1

MEIRAMA GRUPO 1

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Galicia, İspanya. Koordinatlar: 43.1685, -8.4111.

kömürGaliciaİspanyakritik altı buhar koşulları

MEIRAMA GRUPO 1 — 557.2 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Galicia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: GAS NATURAL FENOSA GENERACION S.L.U.. 2,477 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 708k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #54. sıradadır. 1980 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 46 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, kömür, İspanya elektriğinin yaklaşık %0.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

557.2MW kurulu kapasite
2,477GWh raporlanan / yıl
707,628enerji sağlanan hane
1980devreye alma (~46 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006671.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMEIRAMA GRUPO 1 WRI
Ülkeİspanya · Galicia WRI
Koordinatlar43.1685, -8.4111 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite557.2 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiGAS NATURAL FENOSA GENERACION S.L.U. WRI
Devreye alınma1980 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl2,477 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları2,476,700 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#54 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#9 / 24 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.08× · 515.6 MW · n=24 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri707,628 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim12.5°C · HDD 2,004 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 38/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

557.2 MW'de, MEIRAMA GRUPO 1 İspanya'daki kömür santrallarının medyanı yaklaşık 515.6 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 3,131 GWh20152016: 2,320 GWh20162017: 2,477 GWh20173k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 43.2°N.

12.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,004ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
8soğutma derece-günleri (baz 18°C)
370 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 8 °CJF: 8 °CFM: 10 °CMA: 10 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 17 °CSO: 14 °CON: 10 °CND: 8 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %18 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 43/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
38/100çevresel şiddet endeksi
10.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
6 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 24 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #9. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 24 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 12,360 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 43.1685, -8.4111 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

MEIRAMA GRUPO 1 ne tür bir santraldir?

MEIRAMA GRUPO 1 — 557.2 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Galicia, İspanya, 1980 yılında devreye alındı.

MEIRAMA GRUPO 1 ne kadar elektrik üretir?

MEIRAMA GRUPO 1 yılda yaklaşık 2,477 GWh elektrik üretir.

MEIRAMA GRUPO 1 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 707,628 haneye yetecek düzeydedir.

MEIRAMA GRUPO 1 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde MEIRAMA GRUPO 1 için belirtilen sahip: GAS NATURAL FENOSA GENERACION S.L.U..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.