Ana sayfa / Asya / Hindistan / MARWA TPP

MARWA TPP

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Chhattisgarh, Hindistan. Koordinatlar: 22.0708, 82.6022.

kömürChhattisgarhHindistankritik altı buhar koşullarıCO₂ model edilmiş

MARWA TPP — 1,000 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Chhattisgarh, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: Chhattisgarh State Power Generation Co Ltd. 6,053 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 1.7 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #386. sıradadır. 2015 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 11 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 6,751,300 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 1.6 milyon otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

1,000MW kurulu kapasite
6,053GWh raporlanan / yıl
1,729,514enerji sağlanan hane
6,751,300t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2015devreye alma (~11 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000260.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMARWA TPP WRI
ÜlkeHindistan · Chhattisgarh WRI
Koordinatlar22.0708, 82.6022 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite1,000 MW GEM · 2026 · L100000102165; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiChhattisgarh State Power Generation Co Ltd WRI
Devreye alınma2015 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl6,053 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları6,751,300 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#386 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#356 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.00× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,729,514 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim27.1°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000102165; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,000 MW'de, MARWA TPP Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı yaklaşık 1,000 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~6,751,300 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

1.6 milyonbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
906kevlerin yıllık enerji tüketimi
113 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2014: 0 GWh20142015: 59 GWh20152016: 2,180 GWh20162017: 5,342 GWh20172018: 6,053 GWh20186k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Chhattisgarh State Power Generation Co Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 22.1°N.

27.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,336soğutma derece-günleri (baz 18°C)
242 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 21 °CJF: 24 °CFM: 28 °CMA: 32 °CAM: 36 °CMJ: 33 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 28 °CSO: 26 °CON: 23 °CND: 20 °CD36 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
15.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
422 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #356. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 22.0708, 82.6022 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

MARWA TPP ne tür bir santraldir?

MARWA TPP — 1,000 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Chhattisgarh, Hindistan, 2015 yılında devreye alındı.

MARWA TPP ne kadar elektrik üretir?

MARWA TPP yılda yaklaşık 6,053 GWh elektrik üretir.

MARWA TPP kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,729,514 haneye yetecek düzeydedir.

MARWA TPP için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde MARWA TPP için belirtilen sahip: Chhattisgarh State Power Generation Co Ltd.

MARWA TPP ne kadar CO₂ salar?

MARWA TPP için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 6,751,300 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.