Ana sayfa / Avrupa / Hollanda / Maasvlakte Ucml power station

Maasvlakte Ucml power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Zuid-Holland, Hollanda. Koordinatlar: 51.96, 4.0254.

gazZuid-HollandHollandaCCGT · HRSGCO₂ ölçülmüş

Maasvlakte Ucml power station — 70 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Zuid-Holland, Hollanda. Verilerde belirtilen sahibi: Uniper Benelux NV [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 79k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Hollanda'deki 119 enerji santrali arasında #52. sıradadır. 2003 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 23 yaşındadır — görece modern. Ölçülen 2,556,831 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 596k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Hollanda elektriğinin yaklaşık %34.9'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 254 gCO₂/kWh (%54.2 düşük karbonlu) (2025).

70MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
78,840enerji sağlanan hane (tahmini)
2,556,831t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2003devreye alma (~23 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GOGPT_maasvlakteucml_nether.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMaasvlakte Ucml power station GEM-GOGPT
ÜlkeHollanda · Zuid-Holland GEM-GOGPT
Koordinatlar51.96, 4.0254 GEM-GOGPT
Yakıtgaz GEM-GOGPT
MW kurulu kapasite70 MW GEM · 2026 · L100000400540; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiUniper Benelux NV [100%] GEM-GOGPT
Devreye alınma2003 GEM-GOGPT
TeknolojiCCGT · HRSG GEM-GOGPT
CO₂ emisyonları2,556,831 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#52 / 119 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#30 / 42 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.58× · 120 MW · n=42 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri78,840 hesaplandı
İklim10.0°C · HDD 2,915 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 32/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400540; yakıt: GEM GOGPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

70 MW'de, Maasvlakte Ucml power station Hollanda'daki gaz santrallarının medyanı altında 120 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

2,556,831 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

596kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
343kevlerin yıllık enerji tüketimi
43 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Hollanda'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Eems: 1,931 MW2kEemsClaus power station: 1,304 MW1kClaus powe…Magnum: 1,290 MW1kMagnumFLEVO: 999 MW999FLEVOMaxima: 880 MW880MaximaSloe: 870 MW870SloeEnecogen power station: 870 MW870Enecogen p…Bergum power station: 808 MW808Bergum pow…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Uniper Benelux NV [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 52.0°N.

10.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,915ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 3 °CFM: 6 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 17 °CAS: 15 °CSO: 11 °CON: 7 °CND: 4 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %19 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 60/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
32/100çevresel şiddet endeksi
13.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
23 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hollanda'deki 42 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #30. en büyüğü.

Hollanda'de bu veri setinde 42 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 14,954 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 51.96, 4.0254 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Maasvlakte Ucml power station ne tür bir santraldir?

Maasvlakte Ucml power station — 70 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Zuid-Holland, Hollanda, 2003 yılında devreye alındı.

Maasvlakte Ucml power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 78,840 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Maasvlakte Ucml power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Maasvlakte Ucml power station için belirtilen sahip: Uniper Benelux NV [100%].

Maasvlakte Ucml power station ne kadar CO₂ salar?

Maasvlakte Ucml power station yılda yaklaşık 2,556,831 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.