Ana sayfa / Avrupa / Avusturya / Linz Mitte power station

Linz Mitte power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Upper Austria, Avusturya. Koordinatlar: 48.2992, 14.3229.

gazUpper AustriaAvusturyaCCGT · HRSGCO₂ model edilmiş

Linz Mitte power station — 217 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Upper Austria, Avusturya. Verilerde belirtilen sahibi: Linz Strom Gas Wärme GmbH. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 244k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Avusturya'deki 131 enerji santrali arasında #25. sıradadır. 2004 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 22 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 247,750 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 58k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Avusturya elektriğinin yaklaşık %11.9'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 117 gCO₂/kWh (%83.6 düşük karbonlu) (2025).

217MW kurulu kapasite
2HRSG ünite(leri)
244,404enerji sağlanan hane (tahmini)
247,750t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2004devreye alma (~22 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-391.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisLinz Mitte power station Climate TRACE
ÜlkeAvusturya · Upper Austria Climate TRACE
Koordinatlar48.2992, 14.3229 Climate TRACE
Yakıtgaz Climate TRACE
MW kurulu kapasite217 MW GEM · 2026 · L100000400004; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiLinz Strom Gas Wärme GmbH Climate TRACE
Devreye alınma2004 Climate TRACE
TeknolojiCCGT · HRSG Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları247,750 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#25 / 131 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#6 / 15 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.42× · 153 MW · n=15 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri244,404 hesaplandı
İklim8.8°C · HDD 3,368 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 27/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400004; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

217 MW'de, Linz Mitte power station Avusturya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 153 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~247,750 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

58kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
33kevlerin yıllık enerji tüketimi
4.1 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Avusturya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Simmering: 1,240 MW1kSimmeringMellach power station: 1,084 MW1kMellach po…Theiss power station: 725 MW725Theiss pow…Timelkam: 400 MW400TimelkamDonaustadt: 395 MW395DonaustadtLinz Mitte power station: 217 MW217Linz Mitte…Linz Süd power station: 172 MW172Linz Süd p…Werk Linz power station: 153 MW153Werk Linz …

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Linz Strom Gas Wärme GmbH.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 48.3°N.

8.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,368ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
21soğutma derece-günleri (baz 18°C)
298 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 5 °CMA: 9 °CAM: 14 °CMJ: 17 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 9 °CON: 3 °CND: 0 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %37 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 73/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
27/100çevresel şiddet endeksi
19.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
321 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avusturya'deki 15 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #6. en büyüğü.

Avusturya'de bu veri setinde 15 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 4,974 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 48.2992, 14.3229 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Linz Mitte power station ne tür bir santraldir?

Linz Mitte power station — 217 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Upper Austria, Avusturya, 2004 yılında devreye alındı.

Linz Mitte power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 244,404 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Linz Mitte power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Linz Mitte power station için belirtilen sahip: Linz Strom Gas Wärme GmbH.

Linz Mitte power station ne kadar CO₂ salar?

Linz Mitte power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 247,750 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.