Ana sayfa / Avrupa / Avusturya / Abwinden-Asten

Abwinden-Asten

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Upper Austria, Avusturya. Koordinatlar: 48.248, 14.4305.

hidroelektrikUpper AustriaAvusturyabarajlı hidroelektrik

Abwinden-Asten — 168 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Upper Austria, Avusturya. Verilerde belirtilen sahibi: Verbund. 1,042 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 298k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Avusturya'deki 131 enerji santrali arasında #36. sıradadır. 1980 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 46 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Avusturya elektriğinin yaklaşık %51.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 117 gCO₂/kWh (%83.6 düşük karbonlu) (2025).

168MW kurulu kapasite
1,042GWh raporlanan / yıl
297,599enerji sağlanan hane
1980devreye alma (~46 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1005149.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisAbwinden-Asten WRI
ÜlkeAvusturya · Upper Austria WRI
Koordinatlar48.248, 14.4305 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite168 MW GEM · 2026 · L100000600091; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiVerbund WRI
Devreye alınma1980 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl1,042 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#36 / 131 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#22 / 96 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite5.60× · 30 MW · n=96 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri297,599 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim8.4°C · HDD 3,474 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 27/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000600091; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

168 MW'de, Abwinden-Asten Avusturya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 30 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 941 GWh20152016: 1,033 GWh20162017: 1,042 GWh20171k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Verbund. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 48.2°N.

8.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,474ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
6soğutma derece-günleri (baz 18°C)
373 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -2 °CJF: 0 °CFM: 4 °CMA: 8 °CAM: 14 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 9 °CON: 3 °CND: 0 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %41 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 75/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
27/100çevresel şiddet endeksi
19.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
291 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avusturya'deki 96 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #22. en büyüğü.

Avusturya'de bu veri setinde 96 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,237 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 48.248, 14.4305 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Abwinden-Asten ne tür bir santraldir?

Abwinden-Asten — 168 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Upper Austria, Avusturya, 1980 yılında devreye alındı.

Abwinden-Asten ne kadar elektrik üretir?

Abwinden-Asten yılda yaklaşık 1,042 GWh elektrik üretir.

Abwinden-Asten kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 297,599 haneye yetecek düzeydedir.

Abwinden-Asten için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Abwinden-Asten için belirtilen sahip: Verbund.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.