Ana sayfa / Avrupa / İspanya / LA MUELA CORTES 1

LA MUELA CORTES 1

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Valencia, İspanya. Koordinatlar: 39.2628, -0.9192.

hidroelektrikValenciaİspanyabarajlı hidroelektrik

LA MUELA CORTES 1 — 634 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Valencia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: IBERDROLA GENERACION S.A.. 1,774 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 507k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #50. sıradadır. 1989 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 37 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İspanya elektriğinin yaklaşık %11.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

634MW kurulu kapasite
1,774GWh raporlanan / yıl
507,000enerji sağlanan hane
1989devreye alma (~37 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006586.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisLA MUELA CORTES 1 WRI
Ülkeİspanya · Valencia WRI
Koordinatlar39.2628, -0.9192 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite634 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiIBERDROLA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma1989 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl1,774 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#50 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#5 / 124 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite11.49× · 55.2 MW · n=124 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri507,000 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim13.8°C · HDD 1,950 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 33/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

634 MW'de, LA MUELA CORTES 1 İspanya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 55.2 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2016: 2,350 GWh20162017: 1,774 GWh20172k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 39.3°N.

13.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,950ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
445soğutma derece-günleri (baz 18°C)
652 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 6 °CJF: 7 °CFM: 9 °CMA: 11 °CAM: 15 °CMJ: 20 °CJJ: 23 °CJA: 23 °CAS: 20 °CSO: 14 °CON: 10 °CND: 7 °CD23 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %21 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 42/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
33/100çevresel şiddet endeksi
17.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
72 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 124 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #5. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 124 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 15,680 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 39.2628, -0.9192 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

LA MUELA CORTES 1 ne tür bir santraldir?

LA MUELA CORTES 1 — 634 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Valencia, İspanya, 1989 yılında devreye alındı.

LA MUELA CORTES 1 ne kadar elektrik üretir?

LA MUELA CORTES 1 yılda yaklaşık 1,774 GWh elektrik üretir.

LA MUELA CORTES 1 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 507,000 haneye yetecek düzeydedir.

LA MUELA CORTES 1 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde LA MUELA CORTES 1 için belirtilen sahip: IBERDROLA GENERACION S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.