Ana sayfa / Asya / Hindistan / KUNDANKULAM

KUNDANKULAM

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Tamil Nadu, Hindistan. Koordinatlar: 8.1691, 77.1327.

nükleerTamil NaduHindistan

KUNDANKULAM — 2,000 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Tamil Nadu, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: Nuclear Power Corporation of India (NPCIL). 5,562 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 1.6 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #110. sıradadır. 2015 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 11 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, Hindistan elektriğinin yaklaşık %2.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

2,000MW kurulu kapasite
5,562GWh raporlanan / yıl
1,589,228enerji sağlanan hane
2015devreye alma (~11 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000220.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisKUNDANKULAM WRI
ÜlkeHindistan · Tamil Nadu WRI
Koordinatlar8.1691, 77.1327 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite2,000 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiNuclear Power Corporation of India (NPCIL) WRI
Devreye alınma2015 WRI
GWh raporlanan / yıl5,562 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#110 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#7 / 17 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.09× · 1,840 MW · n=17 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,589,228 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim27.6°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 49/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

2,000 MW'de, KUNDANKULAM Hindistan'daki nükleer santrallarının medyanı yaklaşık 1,840 MW'dedir. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 3,875 GWh20142015: 2,027 GWh20152016: 5,724 GWh20162017: 7,894 GWh20172018: 5,562 GWh20188k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Nuclear Power Corporation of India (NPCIL).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 8.2°N.

27.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,505soğutma derece-günleri (baz 18°C)
29 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 27 °CJF: 27 °CFM: 28 °CMA: 29 °CAM: 29 °CMJ: 28 °CJJ: 27 °CJA: 27 °CAS: 28 °CSO: 27 °CON: 27 °CND: 27 °CD29 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
49/100çevresel şiddet endeksi
2.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
15 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 17 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #7. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 17 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 44,940 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 8.1691, 77.1327 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

KUNDANKULAM ne tür bir santraldir?

KUNDANKULAM — 2,000 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Tamil Nadu, Hindistan, 2015 yılında devreye alındı.

KUNDANKULAM ne kadar elektrik üretir?

KUNDANKULAM yılda yaklaşık 5,562 GWh elektrik üretir.

KUNDANKULAM kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,589,228 haneye yetecek düzeydedir.

KUNDANKULAM için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde KUNDANKULAM için belirtilen sahip: Nuclear Power Corporation of India (NPCIL).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.