Ana sayfa / Asya / Hindistan / KODAYAR-I&II

KODAYAR-I&II

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Tamil Nadu, Hindistan. Koordinatlar: 8.5319, 77.3125.

hidroelektrikTamil NaduHindistanbarajlı hidroelektrik

KODAYAR-I&II — 100 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Tamil Nadu, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: Tamil Nadu Power Distribution Corp Ltd [100%]. 193 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 55k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #856. sıradadır. 1970 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 56 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Hindistan elektriğinin yaklaşık %8.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

100MW kurulu kapasite
193GWh raporlanan / yıl
55,171enerji sağlanan hane
1970devreye alma (~56 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000200.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisKODAYAR-I&II WRI
ÜlkeHindistan · Tamil Nadu WRI
Koordinatlar8.5319, 77.3125 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite100 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiTamil Nadu Power Distribution Corp Ltd [100%] WRI
Devreye alınma1970 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl193 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#856 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#103 / 233 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.25× · 80 MW · n=233 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri55,171 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim24.3°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 47/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Kodayar I hydroelectric plant için 60 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

100 MW'de, KODAYAR-I&II Hindistan'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 80 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 201 GWh20142015: 277 GWh20152016: 169 GWh20162017: 123 GWh20172018: 193 GWh2018277 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Tamil Nadu Power Distribution Corp Ltd [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: tropikal muson (Köppen Am). Enlem: 8.5°N.

24.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,287soğutma derece-günleri (baz 18°C)
657 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 23 °CJF: 24 °CFM: 25 °CMA: 26 °CAM: 26 °CMJ: 25 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 24 °CSO: 24 °CON: 23 °CND: 23 °CD26 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
47/100çevresel şiddet endeksi
2.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
32 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 233 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #103. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 233 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 45,527 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 8.5319, 77.3125 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

KODAYAR-I&II ne tür bir santraldir?

KODAYAR-I&II — 100 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Tamil Nadu, Hindistan, 1970 yılında devreye alındı.

KODAYAR-I&II ne kadar elektrik üretir?

KODAYAR-I&II yılda yaklaşık 193 GWh elektrik üretir.

KODAYAR-I&II kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 55,171 haneye yetecek düzeydedir.

KODAYAR-I&II için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde KODAYAR-I&II için belirtilen sahip: Tamil Nadu Power Distribution Corp Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.