Ana sayfa / Avrupa / Almanya / Gemeinschaftskraftwerk Irsching

Gemeinschaftskraftwerk Irsching

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Bavaria, Almanya. Koordinatlar: 48.767, 11.58.

gazBavariaAlmanyaCCGT · HRSGCO₂ ölçülmüş

Gemeinschaftskraftwerk Irsching — 1,391 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Bavaria, Almanya. Verilerde belirtilen sahibi: Gemeinschaftskraftwerk Irsching GmbH. 134 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 38k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Almanya'deki 1,442 enerji santrali arasında #25. sıradadır. 1974 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 52 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Ölçülen 617,362 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 144k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Almanya elektriğinin yaklaşık %16.5'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 330 gCO₂/kWh (%59.1 düşük karbonlu) (2025).

1,391MW kurulu kapasite
2HRSG ünite(leri)
134GWh raporlanan / yıl
38,142enerji sağlanan hane
617,362t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
1974devreye alma (~52 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1005691.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisGemeinschaftskraftwerk Irsching WRI
ÜlkeAlmanya · Bavaria WRI
Koordinatlar48.767, 11.58 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite1,391 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiGemeinschaftskraftwerk Irsching GmbH WRI
Devreye alınma1974 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
GWh raporlanan / yıl134 GWh·a⁻¹ WRI
CO₂ emisyonları617,362 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#25 / 1442 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#3 / 241 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite26.29× · 52.9 MW · n=241 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri38,142 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim8.8°C · HDD 3,371 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,391 MW'de, Gemeinschaftskraftwerk Irsching Almanya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 52.9 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

617,362 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

144kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
83kevlerin yıllık enerji tüketimi
10 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 568 GWh20152016: 205 GWh20162017: 134 GWh2017568 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Gemeinschaftskraftwerk Irsching GmbH.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 48.8°N.

8.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,371ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
20soğutma derece-günleri (baz 18°C)
377 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 5 °CMA: 8 °CAM: 14 °CMJ: 17 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 9 °CON: 3 °CND: 0 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %37 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 73/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
19.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
362 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Almanya'deki 241 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #3. en büyüğü.

Almanya'de bu veri setinde 241 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 37,245 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 48.767, 11.58 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Gemeinschaftskraftwerk Irsching ne tür bir santraldir?

Gemeinschaftskraftwerk Irsching — 1,391 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Bavaria, Almanya, 1974 yılında devreye alındı.

Gemeinschaftskraftwerk Irsching ne kadar elektrik üretir?

Gemeinschaftskraftwerk Irsching yılda yaklaşık 134 GWh elektrik üretir.

Gemeinschaftskraftwerk Irsching kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 38,142 haneye yetecek düzeydedir.

Gemeinschaftskraftwerk Irsching için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Gemeinschaftskraftwerk Irsching için belirtilen sahip: Gemeinschaftskraftwerk Irsching GmbH.

Gemeinschaftskraftwerk Irsching ne kadar CO₂ salar?

Gemeinschaftskraftwerk Irsching yılda yaklaşık 617,362 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.