Ana sayfa / Avrupa / Polonya / EC Kraków 1

EC Kraków 1

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Lesser Poland Voivodeship, Polonya. Koordinatlar: 50.0535, 20.0061.

kömürLesser Poland VoivodeshipPolonyaCO₂ ölçülmüş

EC Kraków 1 — 446 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Lesser Poland Voivodeship, Polonya. Verilerde belirtilen sahibi: Polska Grupa Energetyczna SA. 1,504 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 430k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Polonya'deki 244 enerji santrali arasında #49. sıradadır. 1986 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 40 yaşındadır — köklü bir tesis. Ölçülen 1,554,173 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 362k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Polonya elektriğinin yaklaşık %50.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 589 gCO₂/kWh (%31.5 düşük karbonlu) (2025).

446MW kurulu kapasite
1,504GWh raporlanan / yıl
429,657enerji sağlanan hane
1,554,173t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
1986devreye alma (~40 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019051.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisEC Kraków 1 WRI
ÜlkePolonya · Lesser Poland Voivodeship WRI
Koordinatlar50.0535, 20.0061 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite446 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiPolska Grupa Energetyczna SA WRI
Devreye alınma1986 WRI
GWh raporlanan / yıl1,504 GWh·a⁻¹ WRI
CO₂ emisyonları1,554,173 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#49 / 244 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#30 / 91 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.97× · 150 MW · n=91 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri429,657 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim8.3°C · HDD 3,510 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

446 MW'de, EC Kraków 1 Polonya'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 150 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

1,554,173 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

362kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
209kevlerin yıllık enerji tüketimi
26 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 1,555 GWh20152016: 1,750 GWh20162017: 1,504 GWh20172k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 50.1°N.

8.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,510ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1soğutma derece-günleri (baz 18°C)
300 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -2 °CJF: -1 °CFM: 4 °CMA: 8 °CAM: 14 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 9 °CON: 3 °CND: 0 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %43 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 76/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
20.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
476 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Polonya'deki 91 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #30. en büyüğü.

Polonya'de bu veri setinde 91 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 44,220 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.0535, 20.0061 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

EC Kraków 1 ne tür bir santraldir?

EC Kraków 1 — 446 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Lesser Poland Voivodeship, Polonya, 1986 yılında devreye alındı.

EC Kraków 1 ne kadar elektrik üretir?

EC Kraków 1 yılda yaklaşık 1,504 GWh elektrik üretir.

EC Kraków 1 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 429,657 haneye yetecek düzeydedir.

EC Kraków 1 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde EC Kraków 1 için belirtilen sahip: Polska Grupa Energetyczna SA.

EC Kraków 1 ne kadar CO₂ salar?

EC Kraków 1 yılda yaklaşık 1,554,173 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.