Ana sayfa / Avrupa / Polonya / EC Oświęcim

EC Oświęcim

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Lesser Poland Voivodeship, Polonya. Koordinatlar: 50.0395, 19.2735.

kömürLesser Poland VoivodeshipPolonyaCO₂ ölçülmüş

EC Oświęcim — 79 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Lesser Poland Voivodeship, Polonya. Verilerde belirtilen sahibi: Synthos Dwory 7. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 99k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Polonya'deki 244 enerji santrali arasında #108. sıradadır. Ölçülen 512,283 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 119k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Polonya elektriğinin yaklaşık %50.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 589 gCO₂/kWh (%31.5 düşük karbonlu) (2025).

79MW kurulu kapasite
98,862enerji sağlanan hane (tahmini)
512,283t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1061512.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisEC Oświęcim WRI
ÜlkePolonya · Lesser Poland Voivodeship WRI
Koordinatlar50.0395, 19.2735 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite79 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiSynthos Dwory 7 WRI
CO₂ emisyonları512,283 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#108 / 244 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#62 / 91 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.53× · 150 MW · n=91 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri98,862 hesaplandı
İklim8.3°C · HDD 3,508 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

79 MW'de, EC Oświęcim Polonya'daki kömür santrallarının medyanı altında 150 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

512,283 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

119kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
69kevlerin yıllık enerji tüketimi
8.5 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Polonya'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Bełchatów: 5,030 MW5kBełchatówKozienice: 3,994 MW4kKozieniceTurów: 1,948 MW2kTurówDolna Odra: 1,830 MW2kDolna OdraRybnik: 1,720 MW2kRybnikOpalenie power station: 1,660 MW2kOpalenie p…Połaniec: 1,657 MW2kPołaniecPulawy power station (Vattenfall): 1,620 MW2kPulawy pow…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Synthos Dwory 7.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 50.0°N.

8.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,508ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
291 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -2 °CJF: -1 °CFM: 4 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 9 °CON: 3 °CND: 0 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %43 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 76/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
20.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
489 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Polonya'deki 91 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #62. en büyüğü.

Polonya'de bu veri setinde 91 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 44,220 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.0395, 19.2735 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

EC Oświęcim ne tür bir santraldir?

EC Oświęcim — 79 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Lesser Poland Voivodeship, Polonya.

EC Oświęcim kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 98,862 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

EC Oświęcim için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde EC Oświęcim için belirtilen sahip: Synthos Dwory 7.

EC Oświęcim ne kadar CO₂ salar?

EC Oświęcim yılda yaklaşık 512,283 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.