Ana sayfa / Avrupa / Hollanda / Claus power station

Claus power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Limburg, Hollanda. Koordinatlar: 51.1541, 5.9095.

gazLimburgHollandaCCGT · HRSGCO₂ model edilmiş

Claus power station — 1,304 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Limburg, Hollanda. Verilerde belirtilen sahibi: RWE Generation NL BV. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.5 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Hollanda'deki 119 enerji santrali arasında #3. sıradadır. 2012 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 14 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 1,965,610 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 458k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Hollanda elektriğinin yaklaşık %34.9'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 254 gCO₂/kWh (%54.2 düşük karbonlu) (2025).

1,304MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
1,468,676enerji sağlanan hane (tahmini)
1,965,610t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2012devreye alma (~14 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-326.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisClaus power station Climate TRACE
ÜlkeHollanda · Limburg Climate TRACE
Koordinatlar51.1541, 5.9095 Climate TRACE
Yakıtgaz Climate TRACE
MW kurulu kapasite1,304 MW GEM · 2026 · L100000407617; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiRWE Generation NL BV Climate TRACE
Devreye alınma2012 Climate TRACE
TeknolojiCCGT · HRSG Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları1,965,610 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#3 / 119 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#2 / 42 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite10.87× · 120 MW · n=42 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,468,676 hesaplandı
İklim10.1°C · HDD 2,868 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 24/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000407617; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,304 MW'de, Claus power station Hollanda'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 120 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~1,965,610 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

458kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
264kevlerin yıllık enerji tüketimi
33 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Hollanda'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Eems: 1,931 MW2kEemsClaus power station: 1,304 MW1kClaus powe…Magnum: 1,290 MW1kMagnumFLEVO: 999 MW999FLEVOMaxima: 880 MW880MaximaSloe: 870 MW870SloeEnecogen power station: 870 MW870Enecogen p…Bergum power station: 808 MW808Bergum pow…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: RWE Generation NL BV.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 51.2°N.

10.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,868ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
37 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 3 °CFM: 6 °CMA: 9 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 11 °CON: 6 °CND: 4 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %17 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 59/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
24/100çevresel şiddet endeksi
15.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
161 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hollanda'deki 42 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #2. en büyüğü.

Hollanda'de bu veri setinde 42 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 14,954 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 51.1541, 5.9095 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Claus power station ne tür bir santraldir?

Claus power station — 1,304 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Limburg, Hollanda, 2012 yılında devreye alındı.

Claus power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,468,676 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Claus power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Claus power station için belirtilen sahip: RWE Generation NL BV.

Claus power station ne kadar CO₂ salar?

Claus power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 1,965,610 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.