Ana sayfa / Avrupa / Fransa / CHOOZ

CHOOZ

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Champagne-Ardenne, Fransa. Koordinatlar: 50.09, 4.7894.

nükleerChampagne-ArdenneFransaN4 REP 1450basınçlı su reaktörü

CHOOZ — 3,120 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Champagne-Ardenne, Fransa. Verilerde belirtilen sahibi: Électricité de France (EDF). 15,775 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 4.5 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Fransa'deki 2,216 enerji santrali arasında #13. sıradadır. 1967 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 59 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, Fransa elektriğinin yaklaşık %68.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 41 gCO₂/kWh (%94.9 düşük karbonlu) (2025).

3,120MW kurulu kapasite
5inşaat süresi (1962→1967)
15,775GWh raporlanan / yıl
4,507,028enerji sağlanan hane
1967devreye alma (~59 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002707.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCHOOZ WRI
ÜlkeFransa · Champagne-Ardenne WRI
Koordinatlar50.09, 4.7894 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite3,120 MW GEM · 2026 · L100000500007; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiÉlectricité de France (EDF) WRI
Devreye alınma1967 WRI
Teknolojibasınçlı su reaktörü WRI
GWh raporlanan / yıl15,775 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#13 / 2216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#13 / 23 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.00× · 3,122 MW · n=23 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri4,507,028 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim9.0°C · HDD 3,251 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 23/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000500007; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

3,120 MW'de, CHOOZ Fransa'daki nükleer santrallarının medyanı yaklaşık 3,122 MW'dedir. Teknik olarak basınçlı su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 20,746 GWh20152016: 22,286 GWh20162017: 15,775 GWh201722k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Électricité de France (EDF).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 50.1°N.

9.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,251ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
275 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 2 °CJF: 2 °CFM: 5 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 17 °CAS: 14 °CSO: 10 °CON: 5 °CND: 3 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %32 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 70/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
23/100çevresel şiddet endeksi
14.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
168 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Fransa'deki 23 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #13. en büyüğü.

Fransa'de bu veri setinde 23 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 74,927 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.09, 4.7894 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

CHOOZ ne tür bir santraldir?

CHOOZ — 3,120 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Champagne-Ardenne, Fransa, 1967 yılında devreye alındı.

CHOOZ ne kadar elektrik üretir?

CHOOZ yılda yaklaşık 15,775 GWh elektrik üretir.

CHOOZ kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 4,507,028 haneye yetecek düzeydedir.

CHOOZ için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde CHOOZ için belirtilen sahip: Électricité de France (EDF).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.