Ana sayfa / Avrupa / Avusturya / Aschach

Aschach

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Upper Austria, Avusturya. Koordinatlar: 48.3853, 14.023.

hidroelektrikUpper AustriaAvusturyabarajlı hidroelektrik

Aschach — 287 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Upper Austria, Avusturya. Verilerde belirtilen sahibi: Verbund. 1,599 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 457k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Avusturya'deki 131 enerji santrali arasında #19. sıradadır. 1964 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 62 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Avusturya elektriğinin yaklaşık %51.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 117 gCO₂/kWh (%83.6 düşük karbonlu) (2025).

287MW kurulu kapasite
1,599GWh raporlanan / yıl
456,828enerji sağlanan hane
1964devreye alma (~62 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1005154.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisAschach WRI
ÜlkeAvusturya · Upper Austria WRI
Koordinatlar48.3853, 14.023 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite287 MW GEM · 2026 · L100000600095; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiVerbund WRI
Devreye alınma1964 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl1,599 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#19 / 131 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#10 / 96 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite9.57× · 30 MW · n=96 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri456,828 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim8.9°C · HDD 3,325 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 27/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000600095; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

287 MW'de, Aschach Avusturya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 30 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 1,476 GWh20152016: 1,637 GWh20162017: 1,599 GWh20172k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Verbund. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 48.4°N.

8.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,325ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
31soğutma derece-günleri (baz 18°C)
306 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 5 °CMA: 9 °CAM: 14 °CMJ: 17 °CJJ: 19 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 9 °CON: 3 °CND: 0 °CD19 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %35 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 72/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
27/100çevresel şiddet endeksi
19.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
298 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avusturya'deki 96 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #10. en büyüğü.

Avusturya'de bu veri setinde 96 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,237 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 48.3853, 14.023 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Aschach ne tür bir santraldir?

Aschach — 287 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Upper Austria, Avusturya, 1964 yılında devreye alındı.

Aschach ne kadar elektrik üretir?

Aschach yılda yaklaşık 1,599 GWh elektrik üretir.

Aschach kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 456,828 haneye yetecek düzeydedir.

Aschach için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Aschach için belirtilen sahip: Verbund.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.