Strona główna / Azja / Indie / TAMNAR TPP

TAMNAR TPP

Elektrownia węgiel w Chhattisgarh, Indie. Przybliżona lokalizacja 22.0987, 83.4513.

węgielChhattisgarhIndiesubcriticalCO₂ modelowane

TAMNAR TPP to węgiel elektrownia o mocy 2,400 MW w Chhattisgarh, Indie. Obsługiwana przez Jindal Power Limited (Jindal Steel & Power). Na podstawie zgłoszonej rocznej produkcji 6,661 GWh może zasilić około 1.9 million gospodarstw domowych. Zajmuje miejsce #92 spośród 2,225 elektrowni w Indie według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2014 roku, ma około 12 lat — stosunkowo nowoczesna. Modelowana roczna emisja wynosi 24,249,000 t CO₂/rok (Climate TRACE), co odpowiada około 5.7 million samochodom użytkowanym przez rok. W kontekście, węgiel dostarcza około 70.8% energii elektrycznej Indie; krajowa sieć energetyczna średnio 670 gCO₂/kWh (26.7% niskoemisyjne) (2025).

2,400MW moc zainstalowana
6,661GWh zgłoszone / rok
1,903,114zasilanych gospodarstw
24,249,000t CO₂ / rok (Climate TRACE)
2014oddana do użytku (~12 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000441.

Stan danych

Znane dane

ObiektTAMNAR TPP WRI
KrajIndie · Chhattisgarh WRI
Współrzędne22.0987, 83.4513 WRI
Paliwowęgiel WRI
MW moc zainstalowana2,400 MW WRI GPPD; rekord źródłowy
WłaścicielJindal Power Limited (Jindal Steel & Power) WRI
Uruchomienie2014 WRI
Technologiasubcritical WRI
GWh zgłoszone / rok6,661 GWh·a⁻¹ WRI

Modelowane dane źródłowe

Emisje CO₂24,249,000 t CO₂·a⁻¹ modelowane · Climate TRACE

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#92 / 2225 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#86 / 713 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów2.40× · 1,000 MW · n=713 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw1,903,114 obliczone z raportowanej produkcji
Klimat26.3°C · HDD 0 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC3 · 40/100 wyliczone ze współrzędnych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to bieżąca wartość z rekordu źródłowego. Kandydat z trackera 2026 podaje 3,400 MW dla Tamnar power station, ale nie jest używany jako główna wartość publiczna, dopóki zakres nie zostanie zweryfikowany (blok vs eksploatacja vs całkowita moc zainstalowana/projektowa).

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: WRI GPPD; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 2,400 MW, TAMNAR TPP jest znacznie powyżej mediana elektrowni węgiel w Indie (1,000 MW). Technicznie jest opisywana jako subcritical. Elektrownie węglowe spalają węgiel sproszkowany, aby wytwarzać parę wysokociśnieniową w turbinie; działają jako obciążenie podstawowe, ale są źródłem o najwyższej intensywności węgla i pierwszym celem wycofania lub modernizacji efektywności.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

~24,249,000 t CO₂/rok (modelowane) — w codziennym ujęciu

Roczne emisje tej instalacji są w przybliżeniu równoważne:

5.7 millionsamochodów osobowych jeżdżących przez rok
3.2 millionroczne zużycie energii przez gospodarstwa domowe
404 millionsadzonek drzew rosnących przez 10 lat, by je pochłonąć

Przeliczenia według US EPA Greenhouse Gas Equivalencies; modelowane emisje z Climate TRACE.

Trend zgłoszonej produkcji

2014: 2,322 GWh20142015: 4,102 GWh20152016: 4,530 GWh20162017: 6,338 GWh20172018: 6,661 GWh20187k GWh

Roczna produkcja (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Obsługiwana przez Jindal Power Limited (Jindal Steel & Power).

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Ta elektrownia coal spala węgiel, wytwarzając parę wysokociśnieniową napędzającą turbogenerator. Leży w klimacie tropical savanna (Köppen Aw) — półkula Północna, szerokość geograficzna 22.1°N — co kształtuje ile energii może produkować i jak jej produkcja zmienia się w ciągu roku.

26.3°Cśrednia roczna temperatura
0stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
3,028stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
343 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 20 °CJF: 22 °CFM: 27 °CMA: 32 °CAM: 34 °CMJ: 32 °CJJ: 27 °CJA: 27 °CAS: 26 °CSO: 26 °CON: 22 °CND: 20 °CD34 °C

This site has effectively no heating season (tropical/equatorial climate), so winter heat loss is not the driver here. The thermal concern shifts to year-round process heat and humidity/heat-driven corrosion of hot equipment.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w umiarkowanie korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C3 — Åšrednia), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest humidity / wetness.

C3korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
40/100wskaźnik surowości środowiska
14.9°Csezonowa amplituda temperatur
326 kmodległość od wybrzeża

Wyższa surowość środowiska to dokładnie miejsce, gdzie ochronna izolacja zdejmowalna zwraca się najbardziej: osłonięty mikroklimat spowalnia korozję, uszkodzenia UV i zmęczenie termiczne oraz wydłuża żywotność urządzeń zewnętrznych. To orientacyjny kontekst klimatyczny lokalizacji — nie ocena stanu konkretnej elektrowni ani operatora.

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#86 największa elektrownia węgiel spośród 713 w Indie według mocy.

Indie ma 713 elektrownie węgiel w tym zbiorze danych, razem około 805,419 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 22.0987, 83.4513 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest TAMNAR TPP?

TAMNAR TPP to elektrownia 2,400 MW węgiel w regionie Chhattisgarh, Indie, oddana do użytku w 2014.

Ile energii elektrycznej wytwarza TAMNAR TPP?

TAMNAR TPP wytwarza około 6,661 GWh energii elektrycznej rocznie.

Ile gospodarstw domowych może zasilić TAMNAR TPP?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 1,903,114 gospodarstw domowych.

Kto eksploatuje TAMNAR TPP?

TAMNAR TPP jest eksploatowany przez Jindal Power Limited (Jindal Steel & Power).

Ile CO₂ emituje TAMNAR TPP?

Dla TAMNAR TPP modelowana emisja wynosi około 24,249,000 ton CO₂ rocznie (Climate TRACE).

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.