Strona główna / Azja / Japonia / Sodegaura

Sodegaura

Elektrownia. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Chiba, Japonia. Współrzędne: 35.4619, 139.977.

gazChibaJaponiaCCGT · HRSG

Sodegaura — elektrownia o mocy 3,600 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Chiba, Japonia. Właściciel wskazany w danych: Tokyo. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 4.1 mln gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #12 spośród 692 elektrowni w Japonia według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1974 roku, ma około 52 lat — starsza, instalacja historyczna. W kontekście, gaz dostarcza około 32.8% energii elektrycznej Japonia; krajowa sieć energetyczna średnio 477 gCO₂/kWh (32.7% niskoemisyjne) (2025).

3,600MW moc zainstalowana
3jednostka(-i) HRSG
4,054,628zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
1974oddana do użytku (~52 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1000624.

Stan danych

Znane dane

ObiektSodegaura WRI
KrajJaponia · Chiba WRI
Współrzędne35.4619, 139.977 WRI
Paliwogaz WRI
MW moc zainstalowana3,600 MW GEM · 2026 · L100000405186; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielTokyo WRI
Uruchomienie1974 WRI
TechnologiaCCGT · HRSG WRI

Obliczone z zestawu danych

Emisje CO₂5,676,480 t CO₂·a⁻¹ obliczone
Pozycja krajowa według mocy#12 / 692 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#4 / 66 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów4.25× · 847.4 MW · n=66 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw4,054,628 obliczone
Klimat15.2°C · HDD 1,701 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC4 · 45/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to bieżąca wartość z rekordu źródłowego. Kandydat z trackera 2026 podaje 98 MW dla Sodegaura power plant, ale nie jest używany jako główna wartość publiczna, dopóki zakres nie zostanie zweryfikowany (blok vs eksploatacja vs całkowita moc zainstalowana/projektowa).

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000405186; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 3,600 MW, Sodegaura jest znacznie powyżej mediana elektrowni gaz w Japonia (847.4 MW). Technicznie jest opisywana jako CCGT; cykl połączony z generatorem pary o odzysku ciepła (HRSG). Elektrownie gazowe spalają gaz ziemny w turbinach otwartoobjętościowych do szybkich szczytów, lub w jednostkach cyklu połączonego, które odzyskują ciepło spalin w HRSG, aby osiągnąć około 55–62% sprawności — najczystszą opcję paliwową.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami gaz w Japonia

Futtsu: 5,334 MW5kFuttsuHigashi Niigata: 4,810 MW5kHigashi Ni…Kawagoe: 4,802 MW5kKawagoeSodegaura: 3,600 MW4kSodegauraShin Nagoya: 3,058 MW3kShin NagoyaHimeji Daini: 2,919 MW3kHimeji Dai…Chiba: 2,880 MW3kChibaShin Oita: 2,295 MW2kShin Oita

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Tokyo. Wszystkie elektrownie tej firmy →

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: gaz. Ten obiekt spala gaz ziemny w turbinie — często w układzie kombinowanym — do wytwarzania energii elektrycznej. Typ klimatu: wilgotny subtropikalny (Köppen Cfa). Szerokość geograficzna: 35.5°N.

15.2°Cśrednia roczna temperatura
1,701stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
682stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
51 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 5 °CJF: 5 °CFM: 8 °CMA: 14 °CAM: 18 °CMJ: 21 °CJJ: 24 °CJA: 26 °CAS: 23 °CSO: 18 °CON: 12 °CND: 8 °CD26 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 31% poniżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 38/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Turbina gazowa tutaj pracuje również ~0% poniżej swojej nominalnej mocy ISO (15°C) przy tej średniej rocznej (typowa krzywa CCGT, szacunkowo).

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C4 — Wysoka), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C4korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
45/100wskaźnik surowości środowiska
21.1°Csezonowa amplituda temperatur
33 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#4 największa elektrownia gaz spośród 66 w Japonia według mocy.

Japonia ma 66 elektrownie gaz w tym zbiorze danych, razem około 74,949 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 35.4619, 139.977 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Sodegaura?

Sodegaura — elektrownia o mocy 3,600 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Chiba, Japonia, oddana do użytku w 1974.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Sodegaura?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 4,054,628 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Sodegaura?

Właściciel obiektu Sodegaura wskazany w danych: Tokyo.

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.