Sahand

Elektrownia. Źródło energii: ropa. Lokalizacja: East Azerbaijan, Iran. Współrzędne: 37.424, 46.013.

ropaEast AzerbaijanIranCCGT · HRSGMapna Group: MGT-80

Sahand — elektrownia o mocy 1,101 MW. Źródło energii: ropa. Lokalizacja: East Azerbaijan, Iran. Właściciel wskazany w danych: Thermal Power Plants Holding Co [100%]. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 827k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #26 spośród 172 elektrowni w Iran według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2004 roku, ma około 22 lat — stosunkowo nowoczesna. W kontekście, ropa dostarcza około 4.6% energii elektrycznej Iran; krajowa sieć energetyczna średnio 660 gCO₂/kWh (5.7% niskoemisyjne) (2025).

1,101MW moc zainstalowana
1jednostka(-i) HRSG
826,693zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
2004oddana do użytku (~22 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1008178.

Stan danych

Znane dane

ObiektSahand WRI
KrajIran · East Azerbaijan WRI
Współrzędne37.424, 46.013 WRI
Paliworopa WRI
MW moc zainstalowana1,101 MW GEM · 2026 · L100000407002; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielThermal Power Plants Holding Co [100%] WRI
Uruchomienie2004 WRI
TechnologiaCCGT · Mapna Group: MGT-80 · HRSG WRI

Obliczone z zestawu danych

Emisje CO₂2,170,071 t CO₂·a⁻¹ obliczone
Pozycja krajowa według mocy#26 / 172 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#6 / 18 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów1.72× · 640 MW · n=18 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw826,693 obliczone
Klimat12.8°C · HDD 2,579 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC1 · 40/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to bieżąca wartość z rekordu źródłowego. Kandydat z trackera 2026 podaje 1,101 MW dla Sahand power station, ale nie jest używany jako główna wartość publiczna, dopóki zakres nie zostanie zweryfikowany (blok vs eksploatacja vs całkowita moc zainstalowana/projektowa).

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000407002; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 1,101 MW, Sahand jest znacznie powyżej mediana elektrowni ropa w Iran (640 MW). Technicznie jest opisywana jako CCGT; cykl połączony z generatorem pary o odzysku ciepła (HRSG); Mapna Group: MGT-80. Elektrownie na olej spalają ciężkie oleje opałowe lub olej napędowy, zazwyczaj jako pojemność szczytowa lub zapasowa na wyspach i sieciach bez gazociągów; wysoki koszt paliwa utrzymuje ich wykorzystanie na niskim poziomie.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami ropa w Iran

Ahwaz (ramiin): 1,850 MW2kAhwaz (ram…Neka (Shahid Salimi): 1,780 MW2kNeka (Shah…Shahid M. Montazeri: 1,600 MW2kShahid M. …Shazand: 1,300 MW1kShazandBandar Abbas: 1,280 MW1kBandar Abb…Sahand: 1,101 MW1kSahandShahid Mofateh: 1,000 MW1kShahid Mof…Tabriz: 800 MW800Tabriz

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Thermal Power Plants Holding Co [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: ropa. Ten obiekt spala olej lub olej napędowy do napędzania turbin lub silników tłokowych. Typ klimatu: zimny step półpustynny (Köppen BSk). Szerokość geograficzna: 37.4°N.

12.8°Cśrednia roczna temperatura
2,579stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
711stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
1,464 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: -1 °CJF: 1 °CFM: 6 °CMA: 12 °CAM: 16 °CMJ: 22 °CJJ: 26 °CJA: 26 °CAS: 21 °CSO: 15 °CON: 7 °CND: 2 °CD26 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 5% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 52/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku o niskiej korozyjności (szacowana klasa ISO 9223 C1 — Bardzo niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest ścieranie przez pył.

C1korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
40/100wskaźnik surowości środowiska
26.7°Csezonowa amplituda temperatur
257 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#6 największa elektrownia ropa spośród 18 w Iran według mocy.

Iran ma 18 elektrownie ropa w tym zbiorze danych, razem około 12,674 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 37.424, 46.013 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Sahand?

Sahand — elektrownia o mocy 1,101 MW. Źródło energii: ropa. Lokalizacja: East Azerbaijan, Iran, oddana do użytku w 2004.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Sahand?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 826,693 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Sahand?

Właściciel obiektu Sahand wskazany w danych: Thermal Power Plants Holding Co [100%].

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.