Strona główna / Azja / Indonezja / PLTG Muara Tawar B-3

PLTG Muara Tawar B-3

Elektrownia. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: West Java, Indonezja. Współrzędne: -6.0867, 106.9987.

gazWest JavaIndonezjaCCGT · HRSGGE Power: GT13E2

PLTG Muara Tawar B-3 — elektrownia o mocy 420 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: West Java, Indonezja. Właściciel wskazany w danych: PT. PJB. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 473k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #96 spośród 401 elektrowni w Indonezja według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1997 roku, ma około 29 lat — o ugruntowanej pozycji. W kontekście, gaz dostarcza około 18.5% energii elektrycznej Indonezja; krajowa sieć energetyczna średnio 680 gCO₂/kWh (18.1% niskoemisyjne) (2024).

420MW moc zainstalowana
2jednostka(-i) HRSG
473,040zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
1997oddana do użytku (~29 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1000836.

Stan danych

Znane dane

ObiektPLTG Muara Tawar B-3 WRI
KrajIndonezja · West Java WRI
Współrzędne-6.0867, 106.9987 WRI
Paliwogaz WRI
MW moc zainstalowana420 MW GEM · 2026 · L100000405284; część kompleksu wytwórczego
WłaścicielPT. PJB WRI
Uruchomienie1997 WRI
TechnologiaCCGT · GE Power: GT13E2 · HRSG WRI

Obliczone z zestawu danych

Emisje CO₂662,256 t CO₂·a⁻¹ obliczone
Pozycja krajowa według mocy#96 / 401 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#29 / 138 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów2.80× · 150 MW · n=138 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw473,040 obliczone
Klimat26.9°C · HDD 0 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC5 · 48/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to bieżąca wartość z rekordu źródłowego. Kandydat z trackera 2026 podaje 2,794 MW dla Muara Tawar power station, ale nie jest używany jako główna wartość publiczna, dopóki zakres nie zostanie zweryfikowany (blok vs eksploatacja vs całkowita moc zainstalowana/projektowa).

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000405284; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 420 MW, PLTG Muara Tawar B-3 jest znacznie powyżej mediana elektrowni gaz w Indonezja (150 MW). Technicznie jest opisywana jako CCGT; cykl połączony z generatorem pary o odzysku ciepła (HRSG); GE Power: GT13E2. Elektrownie gazowe spalają gaz ziemny w turbinach otwartoobjętościowych do szybkich szczytów, lub w jednostkach cyklu połączonego, które odzyskują ciepło spalin w HRSG, aby osiągnąć około 55–62% sprawności — najczystszą opcję paliwową.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami gaz w Indonezja

Batubara power station: 4,800 MW5kBatubara p…Sujiawumei LNG power station: 2,400 MW2kSujiawumei…PLTGU Jawa-1 power station: 1,760 MW2kPLTGU Jawa…PLTGU Gresik: 1,579 MW2kPLTGU Gres…PLTGU Priok Block 1 2: 1,180 MW1kPLTGU Prio…PLTGU Tambak Lorok: 1,034 MW1kPLTGU Tamb…Jawa-4 power station: 1,000 MW1kJawa-4 pow…Jawa-5 power station: 1,000 MW1kJawa-5 pow…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: PT. PJB.

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: gaz. Ten obiekt spala gaz ziemny w turbinie — często w układzie kombinowanym — do wytwarzania energii elektrycznej. Typ klimatu: tropikalny las deszczowy (Köppen Af). Szerokość geograficzna: 6.1°S.

26.9°Cśrednia roczna temperatura
0stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
3,238stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
19 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 26 °CJF: 26 °CFM: 27 °CMA: 27 °CAM: 28 °CMJ: 27 °CJJ: 27 °CJA: 27 °CAS: 27 °CSO: 27 °CON: 27 °CND: 27 °CD28 °C

Ten wskaźnik klimatyczny opisuje zapotrzebowanie na ogrzewanie związane z temperaturą zewnętrzną. Nie mierzy zapotrzebowania elektrowni na ciepło procesowe.

Turbina gazowa tutaj pracuje również ~8% poniżej swojej nominalnej mocy ISO (15°C) przy tej średniej rocznej (typowa krzywa CCGT, szacunkowo).

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w agresywnym środowisku o wysokiej korozyjności (szacowana klasa ISO 9223 C5 — Bardzo wysoka), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest korozja wywołana solą morską.

C5korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
48/100wskaźnik surowości środowiska
1.6°Csezonowa amplituda temperatur
26 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#29 największa elektrownia gaz spośród 138 w Indonezja według mocy.

Indonezja ma 138 elektrownie gaz w tym zbiorze danych, razem około 44,657 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne -6.0867, 106.9987 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest PLTG Muara Tawar B-3?

PLTG Muara Tawar B-3 — elektrownia o mocy 420 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: West Java, Indonezja, oddana do użytku w 1997.

Ile gospodarstw domowych może zasilić PLTG Muara Tawar B-3?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 473,040 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel PLTG Muara Tawar B-3?

Właściciel obiektu PLTG Muara Tawar B-3 wskazany w danych: PT. PJB.

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.